РТ: Одјеци Другог светског рата: Помпео кренуо у поход на јужни Пацифик како би се супротставио Кини
Амерички државни секретар Мајк Помпео боравио је у историјској посети три острвске земље јужног Тихог океана, изражавајући страхове од кинеског утицаја у вези продужавања спољзума о протекторату с Вашингтоном, што изгледа као повратак размишљањима о Другом светском рату.
Слетевши на острво Понпеј, Помпео је постао први амерички државни секретар који је посетио Микронезију. Сусрећући се с челницима савезних држава Микронезије, Маршалових острва и Палауа, он је назвао мале острвске земље „великим упориштима слободе“ те их позвао да се пореде са САД-ом, а не Кином у тренутној борби за власт над Тихим океаном.
Острва су постала горко бојно поље великих сила током Другог светског рата, када су их САД користиле у кампањи „острвских скокова“ против царског Јапана. Сва три архипелага су у то време били у јапанском поседу и попришта неких од жестоких битки током 1944. године, као што су Квајалеин и Пелелиу.
Било је потребно скоро пет деценија да се САД одрекну „старатељства“ над свим острвима, а Палау је формално ратификовао Споразум о слободном удруживању с Вашингтоном 1994. године, аМикронезија и Маршалова острва су то већ учинили 1986. Према одредбама Споразума, три земље се ослањају на САД због економске, безбедносне и одбрамбене политике.
Такође се чини да се пекиншки „злочин“ састоји у томе што се усудио давати развојне кредите територијама које Вашингтон сматра својом сфером утицаја. Према наводима Ројтерса, кинеске инвестиције и кредити су усредсређени на острвске државе које су препознале претензије Пекинга према Тајвану. Наиме, то су Фиџи, Тонга, Самоа, Вануату и Папуа Нова Гвинеја, уместо на територије у линији с САД-ом као што су Палау, Кирибати и Соломонова острва.
Очигледна и главна невоља с овом парадигмом је да Кина није агресивна империјална сила, какав је Јапан био. Штавише, била је једна од првих жртава царског Јапана, а ту чињеницу није ни опростила, а ни заборавила. Беспотребним убризгавањем страха у вези с Кином у односе с пацифичким протекторатима, Помпео је само погоршао текући амерички спор с Пекингом.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: © REUTERS/Jonathan Ernst/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Микронезија
- МаршаловаОстрва
- Палау
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »