РТ: Притисак САД-а и неактивност ЕУ оставили су Ирану „веома мало опција“ осим да се освети
Заплена британских танкера у Ормуском мореузу је сигнал да је стрпљење Ирана истекло, због неактивности Европе више од годину дана након повлачења САД-а из Нуклеарног споразума, кажу аналитичари за РТ.
Пре маја, Иран је показао екстремну уздржаност упркос америчким санкцијама и фрустрацијама због неуспеха Европе да надокнади губитке које је проузроковала, рекао је Хамед Моусави, професор политичких наука на Универзитету у Техерану.
Одбијајући да се потчини, Иран жели да пошаље јасан сигнал Великој Британији, "али посебно Американцима", да Техеран има "средства и моћ да одговори на притисак и агресију". Иранске акције су такође одговор на нагомилавање америчке војске на његовом прагу на Блиском истоку, рекао је Моусави.
Ирански новинар и стручњак за Блиски исток Абас Аслани се сложио да је повлачење САД-а из Споразума оно што је изазвало кризу заједно са "неделовањем европљана".
"Оно што [амерички председник Доналд Трамп] може уследити је кратак и брз напад на земљу, али Иран је осигурао кроз канале да нема брзог рата који ће се десити ако Американци нападну земљу."
Иран је у петак у Ормуском мореузу запленио два брода под британском заставом, од којих је један пуштен након што је наводно примио упозорења о питањима безбедности и заштите околиша.
Други брод, "Стена Имперо", и даље се налази у Ирану након што је оптужен за кршење правила пловидбе. Иран је саопштио да је танкер искључио уређај за праћење и игнорисао упозорења пре заплене. Велика Британија је саопштила да је инцидент "неприхватљив", али је саопштила да се нада да ће то решити путем дипломатије.
То је "сигурна опклада" да су бродови заплењени у знак одмазде према понашању Велике Британије, изјавио је за РТ Кевин Афрасиаби, бивши саветник иранског нуклеарног преговарачког тима. Афрасиаби је рекао да верује да је британска влада лако могла да избегне распламсавање конфликта с Ираном ослобађањем иранског танкера који је заплењен пре две недеље, чиме се „глупо убацила у кризу између Ирана и Вашингтона“.
Уместо да оконча кризу, Велика Британија је одлучила да настави да подржава ратне покличе из Вашингтона помажући илегални нафтни ембарго Ирану једнострано уведен од стране САД-а и милитаризујућег Залива.
"Лондон тек тако мисли да може олако и некажњено погазити права земаља трећег света и очекивати да друга страна легне и умре", рекао је Афрасиаби, али да се "то неће догодити с Ираном". С друге стране, ако Велика Британија сада направи корак назад и ослободи танкер, бивши саветник верује да ће Иран узвратити истом мером.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: © Reuters / US Navy / Dalton Swanbeck / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »