BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Разговори Русије, САД-а и Израела о безбедности на Блиском истоку док се регион претвара у „бојно поље“ против Ирана

РТ: Разговори Русије, САД-а и Израела о безбедности на Блиском истоку док се регион претвара у „бојно поље“ против Ирана
25.06.2019. год.


Окривљивање Ирана за све проблеме Блиског истока је само лоша политика, саопштила је Москва, док су се саветници за националну безбедност Русије, Израела и САД-а састали у Јерусалиму како би разговарали о ескалацији напетости у региону.

"Као и ми, Иран је легитимно присутан на сиријској територији како би помогао у борби против терориста, позван од стране легитимне сиријске владе", изјавио је министар спољних послова Сергеј Лавров новинарима у Москви, након састанка са својим египатским колегом Самехом Шоукријем. Међутим, већина њихове конференције за штампу била је посвећена још једном састанку, пошто је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев био у Јерусалиму на разговорима са својим израелским колегом Меиром Бен-Шабатом и америчким саветником за националну безбедност Џоном Болтоном.

Наставак састанка између Патрушева, Болтона и Бен-Шабата заказани су за данас, а тројица шефова безбедности би требало да дају заједничку изјаву.

Болтон је отишао у Израел, док је државни секретар Мајк Помпео одлетео у Уједињене Арапске Емирате, те у Саудијску Арабију, након што је амерички председник Доналд Трамп одлучио да не покрене напад на Иран прошле седмице. Службено објављени програм Помпеа укључује расправе о "опасностима које представља иранска дестабилизирајућа активност".

 

 

Овај фокус на Ирану и искључивање свега осталог био је „контрапродуктиван“, рекао је Лавров.

"Израел и Американци су изнад свега забринути за Иран, не само када је у питању Сирија, већ и овај регион уопште, а можда чак и на много ширем географском подручју."

"Сматрамо да је веома, врло опасно како се ситуација развија у [Персијском заливу], као и у Сирији", додао је руски дипломата.

"Постоје покушаји да се територија Сирије претвори у бојно поље између Израела и Ирана, између сунита и шита. То је лоше и само погоршава кризу."

 


Лавров није именовао ниједну земљу као кривца, али је та примедба била сасвим јасна. Раније истог дана, Вашингтон је објавио додатне санкције против Ирана, укључујући и врховног лидера Ирана ајатоле Али Хаменеиа.

Лавров је у разговору са Шукријем изразио забринутост у вези с америчким мировним планом о израелско-палестинском питању, говорећи да су "тајно развијене идеје" које одбацују решење о две државе, одступање од оквира резолуција УН-а и других међународно договорених принципа. .

Резолуције УН-а такође би требале бити основа за решавање сукоба у Сирији, казао је Лавров, осуђујући покушаје "подстицања сепаратистичких тенденција у овом или оном делу Сирије" и ометања легитимне владе, још једном индиректно указујући на САД.

Трампово одбијање да ескалира војну конфронтацију са Техераном - иде тако далеко да се доводи у питање масовно америчко војно присуство у Персијском заливу. Чак и када је иступио са санкцијама и претњама, изгледа да је напустио иранске јастребове, док су Болтон и Помпео стајали у углу.

Нетанијаху је заузима сличну позицију. Он не може да оптужи Трампа за недовољну подршку Израелу, након што су такви експлицитни докази супротни, као што је преселење америчке амбасаде у Јерусалим и препознавање израелских претензија на окупирану Голанску висораван. Он је такође у политичком клинчу код куће, након што није успео да формира коалициону владу, те је морао да распише нове опште изборе за септембар.


Извор:
 Восток / РТ

Читајте више на Ситуација у Сирији - из минута у минут



  • Извор
  • фото: © Reuters / Ronen Zvulun / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА