Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Избори за Парламент ЕУ
26.05.2019. год.
У већини чланица Европске уније јутрос су почели избори за Европски парламент.
За посланике у Европском парламенту данас се гласа у Хрватској, Немачкој, Француској, Аустрији, Пољској, Шведској, Финској, Данској, Бугарској, Румунији, Италији, Словенији, Грчкој, на Малти, у Белгији, Луксембургу, Шпанији, Португалији, Естонији, Литванији и у Мађарској.
Европски избори већ су одржани у четвртак у Холандији и Великој Британији, у петак су гласали Ирци и Чеси, а у суботу Чеси (други дан), Летонци, Малтежани и Словаци.
Резултати из сваке државе-чланице биће објављени, вечерас после затварања последњег бирачког места у Европи, при чему се биралишта последња затварају у Италији, у 23.00 часа.
Према првим подацима из Ирске и Холандије одзив бирача био је виши него на претходним европским изборима када је забележена рекордно ниска излазност од испод 43 процента. На претходним европским изборима 2014. године Белгија је имала највишу излазност од скоро 90 процената, а Словачка најнижу од 13 процената.
Европски избори су и почетак изборног процеса за нове водеће позиције у ЕУ, а одржавају се сваке пете године паралелно у свим земљама-чланицама Уније.
Сами избори се одвијају на основу националних изборних закона, што доводи до разлике у дану гласања, најнижој старосној доби гласача и кандидата, као и висини цензуса.
Треба нагласити и чињеницу да је излазак на изборе обавезан у Белгији, Бугарској, Грчкој, Луксембургу и на Кипру, где се и бележе највише стопе излазности у Европи.
До краја вечери требало би да буду познати и први прелиминарни резултати избора, односно како ће изгледати нави сазив Европског парламента.
Европски парламент ће, бар у почетку, имати 751 посланика.
Нова Европска комисија би требало да ступи на дужност почетком новембра 2019. године.
Танјуг
Танјуг
- Извор
- фото: © РИА Новости / Алексей Витвицкий/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »