РТ: Лавров и Помпео се сложили да раде на контроли нуклеарног наоружања, али супротвни ставови о Венецуели
Извор: Восток / РТ
Амерички државни секретар Мајк Помпео и руски министар спољних послова Сергеј Лавров завршили су разговор у Сочију договором о сарадњи на контроли нуклеарног наоружања. Двојица дипломата, међутим, нису могли постићи договор о Венецуели.
Помпео и Лавров су разговарали о жељи својих влада да побољшају односе, који су тренутно на ниском нивоу. Лавров је састанак описао као "искрен и користан", док је Помпео рекао да су САД "спремне наћи заједнички језик" са Русијом.
Као што је било предвиђено, контрола нуклеарног наоружања била је на врху дневног реда, након недавног повлачења Трампове администрације из Уговора о нуклеарним снагама. Помпео и Лавров изгледали су отворени за сарадњу на успостављању нових договора о контроли наоружања, а Помпео је поновио жељу председника Доналда Трампа да се и Кина укључи у неки будући договор.
Са Споразумом о смањењу нуклеарног наоружања који истиче у фебруару 2021. године, Помпео је рекао да је Вашингтон спреман да ради на продужењу споразума на пет година, док је руски министар рекао да се нада да ће било који споразум бити "позитивно прихваћен од стране обе земље".
Пат позицији о Венецуели
Упркос вишеструким позивима Вашингтона да председник Венецуеле Николас Мадуро уступи власт, Помпео је критиковао Русију, Иран, Кину и Кубу због наводног "мешања" у послове латиноамеричке земље.
"Мадуро је донио само беду венецуеланском народу", изјавио је Помпео.
"Надамо се да ће се руска подршка Мадуру окончати", рекао је он.
Лавров се држао позиције Москве о Венецуели - која одбија да призна опозиционог лидера Хуана Гваида као "привременог председника", рекавши да је дијалог између Мадура и опозиције једини начин да се обезбеди стабилност.
"Демократија не може бити реализована силом", рекао је Лавров новинарима.
"Претње које чујемо против Мадурове владе, претње које долазе из уста америчких званичника ... то нема ништа заједничко са демократијом."
"Не видимо рат са Ираном"
Усред нагомилавања америчке морнаричке моћи у Персијском заливу, и реторичких препуцавања напред-назад између Трампове администрације и Техерана, Помпео је у уторак ублажио говор о рату.
"Ми у основи не видимо рат са Ираном", рекао је државни секретар, додајући: "Ми смо Иранцима јасно ставили до знања да ћемо, ако нападну америчке интересе, сигурно одговорити на одговарајући начин."
Лавров је такође учинио све што је могао да разбије напетост, тврдећи да се Русија нада да ће "разум добити предност". Лавров је такође додао своје противљење повлачењу Вашингтона из Споразума о нуклеарној енергији с Ираном из 2015. године, додајући да ће Русија наставити да ради са европским земљама у споразуму како би дијалог с Ираном остао отворен.
Лавров је такође поменуо извештаје да се САД припремају да распореде 120.000 војника на Блиски исток као одговор на неодређену претњу Иранаца, рекавши да се нада да су извештаји "неутемељене" гласине. Помпео је скренуо питање, рекавши да је то питање за Министарство одбране САД. Док су двојица дипломата разговарала, Трамп је демантовао извештај, рекавши новинарима у Белој кући да су то "лажне вести". Ипак, Трамп је додао да "ако то урадимо, послаћемо много више трупа од тога".
- Извор
- фото: © РТ/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »