BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Столтенберг: Коришћење силе против Југославије било потребно и легитимно - постигнут је циљ

Столтенберг: Коришћење силе против Југославије било потребно и легитимно - постигнут је циљ
26.03.2019. год.


"НАТО интервенција 1999. године није била уперена против народа у Југославији већ је њена улога била да заштити цивиле у ширем региону", саопштио је у писаном интервјуу за
Танјуг генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.

Поводом 20 година од НАТО агресије на СР Југославију први човек Северноатлантске алијансе каже да "врло добро зна" да је НАТО и даље споран у деловима србског друштва.

"Сећања на ваздушну интервенцију 1999. године су и даље врло болна за многе поготово оне који су изгубили своје вољене. Ја сам изразио саучешће породицама и свима који су током те интервенције изгубили некога", каже Столтенберг.

На питање као данас гледа на ту интервенцију, поготово на чињеницу да је до ње дошло без сагласности Савета безбједности УН, генерални секретар НАТО-а каже да је Алијанса у марту 1999. године покренула Операцију здружених снага како би зауставила "хуманитарну катастрофу" која се тада одвијала на Косову.

Он је додао да је одлука о агресији донета након више од годину дана, како каже, борби на Косову и након више неуспешних покушаја УН-а и Контакт групе, чији је члан била и Русија, да нађе мирно и дипломатско решење за конфликт.

"До краја 1998. године Милошевићеве снаге су протерале више од 300 хиљада косовских Албанаца, а Савет безбедности УН-а је више пута упозоравао на кршење људских права на Косову и чињеницу да пораст броја избеглих постаје претња за међународни мир и безбедност. У светлу ове кризе, коришћење силе од стране НАТО-а је било и потребно и легитимно. Циљ је био да се заустави војна акција и репресија против цивила на Косову, да се избеглима омогући повратак, а хуманитарним организацијама приступ. Операција је постигла свој циљ", каже Столтенберг.


Агенција Танјуг наводи да је питање – да ли би данас могла бити донета одлука о бомбардовању без одлуке СБ УН-а, и да ли би он урадио исто што и његов претходник Хавијер Солана пре 20 година – остало без одговора, јер је још током договора о интервјуу одбачено као хипотетичко.


  • Извор
  • фото: nato.int/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА