РТ: Неће бити војне интервенције у Венецуели, само „одговарајуће акције“ - Абрамс
Извор: Восток / РТ
Изасланик САД-а у Венецуели и ентузијаста за промену режима Елиот Абрамс није понудио никакве детаље о даљим плановима САД-а како би смениле председника Николаса Мадура, али је упозорио да "диктатура долази до краја".
Обраћајући се новинарима, Абрамс - инжењер промене режима иза Ирана / Цонтра - одбацио је упозорења министра вањских послова Русије Сергеја Лаврова да би САД могле војно интервенирати у Венезуели погођеној кризом.
"Не мислим да он заиста верује да то покушавамо", рече Абрамс. Абрамс је навео често понављану линију да су "све опције на столу", али да ће се САД у међувремену држати економских, дипломатских и других "одговарајућих акција".
"Неке трају јако дуго, друге много краће. Ова у Венецуели ће се такође окончати. Надамо се да ће се то брзо и мирно завршити."
У међувремену, када је опција војне интервенције одложена на полице, Абрамс је дао одржао мотивациони говор подржавајући самопроглашеног привременог председника Хуана Гваида.
"Гваидо је постао много више међународна личност у прошлој седмици", након састанка с разним лидерима Латинске Америке и америчким потпредседником Мајком Пенсом.
Међутим, америчка звезда у успону до сада није успео да добије подршку венецуеланске војске, те није успео да оствари обећање да ће увсети у Венецуелу пошиљке хуманитарне помоћи од стране САД. Мадуро и даље држи полуге власти у Венецуели, а сви покушаји САД-а да га сврну нису успели.
Гваидо је још увек у Колумбији, а Абрамс је упозорио на "веома велику реакцију" ако би му венецуеланске власти наудиле након евентуалног повратка у земљу.
AP's Matt Lee, an actually tough reporter, grills Elliot Abrams on the flailing coup attempt in Venezuela & Marco Rubio's threats to have Maduro killed like Gadaffi in a Libya-style regime change. Abrams dodges but says that Maduro's "dictatorship" will "come to an end." pic.twitter.com/iPfGt7nnf4
— Alex Rubinstein (@RealAlexRubi) March 1, 2019
Изасланик САД-а за Венецуелу Елиот Абрамс је најпознатији по томе што је 1980. године користио "хуманитарне" пошиљке за испоруке оружја десничарским никарагванским побуњеницима и за одбрану диктаторских режима у Ел Салвадору и Гватемали, те је назвао је руску резолуцију којом се тражи политичко решење "патетичном".
Уз искључену подршку УН-а, санкције остају главно оружје САД-а против Мадура. Министартво финансија САД је увело санкције за шест венецуеланских безбедносних званичника раније у петак, за које је саопштено да су "ометали" испоруке хуманитарне помоћи прошлог викенда. Стејт департмент је такође укинуо визе за "десетине" Мадурових сарадника у Сједињеним Америчким Државама, рекао је Абрамс.
- Извор
- Елиот Абрамс разговара са новинарима испред хуманитарне помоћи за Венецуелу, фото: © Reuters / Rhona Wise/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »