РТ: САД ће проширити Пацифичку војну базу заједно са Аустралијом у настојању да зауставе растући утицај Кине
Извор: Восток / РТ
САД су саопштиле да ће се придружити Аустралији у развоју поморске базе на острву Манус Папуа Нове Гвинеје како би "заштитиле слободу мора", у потезу који очигледно има за циљ смањење присуства Кине у Пацифику.
Аустралија, чврсти амерички савезник у Пацифику, већ је у новембру изразила намеру, тражећи изградњу објеката у дубоким водама за своју морнарицу у постојећој бази "Ломбрум". Сада се Вашингтон такође одлучио да се придружи намери, у потезу који је јасно усмерен на слање сигнала Пекингу, а који је већ у трговинском рату са Вашингтоном и у споровима око Јужног кинеског мора.
"Радићемо с овим земљама ради заштите суверенитета и поморских права на пацифичким острвима", рекао је потпредседник САД Мајк Пенс у суботу, позивајући се на Аустралију и Папуа Нову Гвинеју, док је говорио о плановима САД-а у бази "Ломбрум".
"И можете бити сигурни да ће САД наставити да подржавају слободу мора и неба", додао је он.
Осим тога, САД такође забрињава да би Пекинг могао да искористи све већи утицај на пацифичке острвске земље како би добио приступ некој војној инфраструктури у близини главних поморских путева у региону. Пенс се чак ангажовао у индиректном вербалном дуелу са кинеским председником Кси Ђингпингом на самиту АПЕК-а, где су се очигледно борили за пажњу мањих пацифичких држава.
"Не прихватајте дуг који би могао угрозити ваш суверенитет. Заштитите своје интересе", позвао је Пенс острвске земље, мислећи на активну политику Кине у давању зајмова пацифичким државама, што би могло да је претвори у главног зајмодаваца острвским економијама.
Међутим, у покушају да предухитре Пекинг да стекне контролу над стратешким локацијама у Пацифику, САД и Аустралија су у својој журби заборавиле да питају локално становништво о њиховом поновном војном распоређивању.
"Није било разговора са локалним становницима, то је поново наметнуто и то је оно о чему се људи не слажу", рекао је он, изразивши своју забринутост због потенцијалног размештања "стране војне базе на нашем тлу".
Манус острво већ има историју да служи интересима САД и њених савезника. Најмања покрајина Папуа Нове Гвинеје, која има око 50.000 становника, некада је служила као главна америчка поморска база током Другог светског рата и угостила је један од двају контроверзних центара за задржавање имиграција у Аустралији у не тако давним временима.
- Извор
- фото: © Reuters / US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Jason Abrams/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Кина
- Аустралија
- војска
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »