Министар одбране Александар Вулин истакао је у Пекингу да је, након што је без одлуке Савета безбедности УН НАТО бомбардовао Србију, међународно право умрло.
"И сада постоје притисци да се Косово прими у Интерпол или Унеско. Како би Интерпол могао да сачува свој углед ако податке о нарко-дилерима буде делио са Приштином одакле долазе најмоћнији нарко-кланови", упитао је Вулин у обраћању на првој пленарној сесији "Међународна безбедност, нове идеје и приступи", на 8. Међународном Сјангшан форуму у Пекингу, преноси Танјуг.
"Сви ви који сте признали Косово, као последицу силе, размислите још једном, јер све оно што је урађено мојој земљи, може бити урађено и вама. Када сила постане закон, никада нећете знати када ће се применити и на вас", рекао је србски министар одбране.
Скренуо је пажњу и на то да се Србија данас суочава и са једним посебним изазовом који је и највећа безбедносна претња на Балкану, а то је "Велика Албанија".
"Да би била створена, она мора да поцепа Србију, Црну Гору, Северну Македонију, па и Грчку. Они који су мислили да се исламски тероризам може заситити србским народом, на путу су да понове грешку. Ако се у дијалогу, који храбро и мудро, у име Србије са Приштином води председник Вучић, не буде постигло решење прихватљиво за обе стране и ако се силом покуша створити 'Велика Албанија', онда ће Балкан још једном горети. А тај пожар неће горети само на Балкану", сматра министар Вулин.
Према његовим речима, већина безбедносних претњи које данас погађају Европу последица су униполарног света коме је сила сама себи оправдање, што је довело до смрти међународног права.
"Ако не оживимо међународно право, наш живот неће бити вредан живљења", поручио је Вулин на скупу на коме учествује на позив министра народне одбране НР Кине.
Министар истиче да регион Југоисточне Европе, као и већи део света, данас погађају исламски фундаментализам, мигрантска криза и повратак униполарног менталитета, а да сви наши проблеми могу да стану у једну реченицу – смрт међународног права.
Своје излагање србски министар одбране је закључио речима да се сви морамо супротставити униполарном свету ако желимо да останемо слободни.
Овогодишњи 8. Међународни Сјангшан безбедносни форум окупио је око 500 делегата из 72 земље и међународне организације.