BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Слобода пловидбе није слобода за инвазију и кршење суверенитета“ - Кина

РТ: „Слобода пловидбе није слобода за инвазију и кршење суверенитета“ - Кина
22.09.2018. год.


Пекинг "негује" принцип слободе пловидбе, али неће остати у стању мировања јер га западне силе користе као изговор да покажу своју "војну моћ" и "стварање невоља" у Јужном кинеском мору, изјавио је амбасадор Кине у Великој Британији 
Лиу Ксиаоминг.

"
Изгледа да неке велике земље изван региона не цене мир и спокој у Јужном кинеском мору. Послали су војне бродове и авионе све до Јужног кинеског мора како би створиле проблеме", рекао је амбасадор Кине.


Он је нагласио да Кина нема проблема са слободом пловидбе и да заправо "негује" принцип који омогућава "стотинама хиљада" бродова да плови кроз спорне воде, једне од највећих светских трговачких артерија. Како је навео, Пекинг је само забринут када амерички бродови и бродови њихових савезника безобразно крше територијалне воде Кине (ланац спорних острва), а на којима Кина гради војну инфраструктуру како би заштитила своје територијалне претензије.

"Под изговором тзв. `Слободе пловидбе`, игнорисали су огромну морску трасу и изабрали да плове у суседним водама кинеских острва и гребена како би показали своју војну моћ ", рекао је амбасадор, називајући такве акције "озбиљним повредама кинеског суверенитета и претње безбедности, као и миру и стабилности региона".

"Слобода пловидбе није дозвола за било шта. Слобода пловидбе није слобода да вршите инвазију на територијалне воде друге земље и кршите суверенитет друге државе. Таква слобода мора бити заустављена. Иначе, Јужно кинеско море никада неће бити мирно", упозорио је кинески изасланик.

Јужно-кинеско море, богато ресурсима, предмет је сукоба и претензија од стране неколико земаља, укључујући Кину, Вијетнам, Филипине, Индонезију, Малезију и Брунеје. САД шаљу своје бродове и авионе како би спроведиле патролне мисије у спорној области, што је више пута изазивало оштре протесте Пекинга.

Амерички савезници, односно Велика Британија и Јапан, такође су узнемирили Кину демонстрирањем силе у спорним водама. Тако су и прошле недеље, поморске снаге Јапана одржале вежбе у овом региону, уз учешће разарача. Почетком септембра, Пекинг је такође послао фрегате и два хеликоптера како би прати британски брод кроз Јужно кинеско море.
 


  • Извор
  • фото: © Todd Cichonowicz / US Navy photo / Reuters / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.

Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА