Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Весић: Последњи је час за решавање косовског проблема
26.08.2018. год.
- Питање статуса Косва и Метохије је питање статуса Србије. Као дрзава морамо да дођемо до трајног ресења. Моземо да се споримо око висине пореза, правца у коме се развија економија, али не око Косова. На том питању сви треба да станемо иза Вучића - указао је Весић у интервјуу за Блиц.
Он је истакао и да је Вучић добио скоро 56 одсто гласова на изборима, да је државник са највецим легитимитетом у новијој историји и да има политчки легитимитет да покрене решење косовског чвора.
Он каже да је Вучић одговоран председник који зна да Србија мора да има дефинисане границе, али да у овом тренутку нико не зна какво решење ће бити на столу.
- Оно сто је Вучићева заслуга је да се први пут од 1999 године о Косову прича у центрима моћи - Берлину, Бриселу, Васингтону, Москви, и да су сви свесни да морају да увазе и србски интерес. До сада је било само васе је само да признате, а сада је све поново на столу - истиче Весић.
На питање да ли је реално да до следеће године дођемо до ресења, Весић каже да је за Србију важно да Вучић искрено покусава да дође до ресења.
- Имали смо такав покушај крајем 2002 године и поцетком 2003 када је Ђинђић радио исто. Покренуо је иницијтиву, писао писма Бушу, Блеру, Путину, Савету безбедности, у којем је тразио да се покрене та тема, јер је сматрао да је боље да Србија сама то уцини него да цекамо да Албанци прогласе једнострано независнот и да ми будемо у дефанзивној позицији. Није имао довољно политичке подршке ни у земљи ни у иностранству, убијен је веома брзо и са том причом се стало. Србија је изабрала да чека па је сачекала мартовски погром 2004 годије, па прогласење независноти, па глуп потез са Међународним судом правде сто је била идеја Вука Јеремића - наводи Весић.
Упитан да ли сви у СНС и у посланичком клубу стоје иза Вучића, Весић каже да не стоје на жалост ни сви у странци.
Он подсећа и да када је Зоран Ђинђић покренуо то питање нису сви у ДС стали иза њега и додаје да је први Борис Тадић почео да се дистанцира.
- Вучићу није лако да се избори са тим, јер има доста оних који не зеле да се питање реси, јер им одговара нересено стање у коме могу да мешетаре - каже Весић и додаје "неко у бизнису неко у политиции. То је неодговорно".
Он примећује да је мало србских политицара у историји који су се бавили реалном политиком као Вучић.
- Био је Ђинђић, Милан Стојадиновић, кнез Михаило Обреновић...Посао лидера мале дрзеве какава је Србија је да разуме односе у свету и нађе најбоља ресења за свој народ - наводи Весић и додаје "не да нуди епове уместо реалности, или небеску Србију уместо земаљске".
Упитан да ли су критике на ту тему рационалне, он каже да од њих није чуо никаво решење, осим да они не желе да север Косова буде у Србији.
- Били су на власти па су имали прилику да реше косовски проблем, а нису. Вук Јеремић који је најгласнији сада, је покренуо ону глупу иницијативу пред МСП и доживео фијаско - каже Весић и додаје да је тиме лично дао легитимитет косовској независноти, а сада лаже људе да је против независности Косова. И Ђилас је имао прилику да несто реши, а није.
- Они не разумеју да косовско питање није политичко већ државно и надају се да ће оно Вуцића коштати политичке каријере - оцењује Весић и додаје да њих судбина Срба на КиМ не интересује, већ власт.
Каже и да опозиција једно прица страним амбасадорима, друго грађанима, треће раде.
- Ђилас по страним амбасадама прича како је Косово независно а његови људи иду по цркви и међну десничарима, мислим на Млађана Ђорђевића, и организују побуну. Истовремено су у коалицији са фашистом Обрадовићем који позива на војни пуч и то не осуђују. То је неразумно и штетно по интересе земље - уклазује Весић.
Упитан да ли је замена теза из опозиције да сачекамо 10 година и да се промене прилике, Весић одговара - а шта ако не буде тако.
- Причао је тако Коштуница када је Ђинђић покренуо решавање косовског питања. Исте тезе. Где смо данас 2018 године? Колико је Срба данас на Косову, а колико је било пре 16 година. Колико цркава данас имамо, а колико је било? Свесно или несвесно учествују у албанском плану да се Срби полако иселе, а да на КИМ остану само цркве и монаси који ће бити доказ да су они муилтиетничко друштво - закључио је Весић.
- Извор
- pink.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »