РТ: Кинески генерал упозорио Матиса на „неодговорне тврдње и мешање у унутрашње послове”
Извор: Восток / РТ
Кинески генерал је бранио став Кине по питању Јужног кинеског мора и распоређивања кинеске војне технике, назвавши "неодговорним" коментаре америчког министра одбране Џејмса Матиса, те га је оптужио за мешање у унутрашње послове земље, а због оптужиби Матиса да Пекинг застрашује своје суседе.
"Сваки неодговорни коментар других земаља се не може прихватити", рекао је генерал Хи Ли након што је Матис обећао да ће се "снажно" такмичити и суочити са растућим утицајем Пекинга у спорним водама Јужног кинеског мора.
"Видимо да друге земљу покушавају да направе буку, док се мешају у наша унутрашња питања", рекао је кинески генерал.
Сједињене Државе годинама оптужују Кину да крши "слободу пловидбе" својим ратним бродовима и летовима близу спорних подручја Јужног кинеског мора. Да би ојачао своје територијалне претензије, Пекинг је саградио вештачка острва и на њима распоредио војну инфраструктуру.
"Кинеска политика у Јужном кинеском мору је у потпуној супротности са отвореношћу наше стратегије, а која доводи у питање циљеве Кине", рекао је Матис, оптужујући Пекинг за "застрашивање и принуду".
Генерал Ли, који је заменик шефа Академије Ослободилачке војске Кине, јасно је ставио до знања да су сва спорна острва "део територије Кине", наглашавајући да Кина има историјске податке који доказују тврдње Пекинга.
"Неспорно је да су војници и наоружање који су тамо стационирани симбол кинеског суверенитета", рекао је генерал.
"Оружје и техника је распоређено за потребу националне одбране", нагласио је Ли.
Генерал је такође осудио злоупотребу принципа слободе пловидбе од стране Вашингтона, истичући да је то "прави корен милитаризације Јужног кинеског мора".
"То су они који вичу о милитаризацији Јужног кинеског мора, они који милитаризују Јужно кинеско море. Америчке војне патроле и летови угрожавају безбедност Кине и изазивају суверенитет Кине", објаснио је генерал.
Кинески генерал је такође осудио тежњу Вашингтона за ближим везама са Тајваном, што Пекинг сматра кршењем јединствене кинеске политике. Након што је Трамп потписао Тајвански акт о путовању како би проширио везе између Вашингтона и Тајпеја на свим нивоима, Матис је у свом говору у Сингапуру истакао да је циљ ангажовања САД-а да "пружи подршку и услуге потребне за самоодбрану". Тајпеј је изразио интересовање за америчке тенкове М1А2 "Абрамс", да би послужили као последња линија одбране острва против хипотетичке војне интервенције Пекинга.
"Пекинг никада неће дозволити трећој држави да одвоји било који део кинеске територије од Кине у било које време и у било ком облику", рекао је генерал.
"Кинеска Народна ослободилачка војска има одлучност, поверење и способност да заштити кинески суверенитет, безбедност, јединство и развојни интерес".
Напомињући да су оружане снаге земље способне и спремне да одбране све територијалне претензије, које су спорне или не, укључујући и оне у Источном кинеском мору, изразио је наду да су све владе и војске које су умешане "делују на начин који чува регионални и глобални мир".
- Извор
- фото: © Anthony Wallace / AFP / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »