РТ: Северна Кореја није Либија или Ирак, нема једностране денуклеаризације без гаранција - Пјонгјанг
Извор: Восток / РТ
Пјонгјанг није заинтересован за било какве преговоре који предвиђају само једнострану денуклеаризацију без гаранција Северној Кореји да неће бити потпуно беспомоћна попут Либије у случају агресије, рекао је заменик министра спољних послова.
Критикујћи захтеве Вашингтона за једностраним уступцима и безусловним "нуклеарним напуштањем", први потпредседник Северне Кореје за спољне послове Ким Кје Гван подсетио је на евентуалну судбину Либије и рекао да су такви преговори неприхватљиви за Пјонгјанг.
"Ово није покушај решавања проблема дијалогом, већ манифестацијом ... да судбину срушене Либије и Ирака силом примене на нашу достојанствену државу", рекао је Ким, а преноси севернокорејска новинска агенција КЦНА.
САД су 2003. године напале Ирак, тврдећи да је Багдад поседовао оружје за масовно уништење. Такво оружје није пронађено. Исте године либијски лидер Моамар Гадафи предложио је да се обустави програм истраживања нуклеарног оружја у земљи. Либијски нуклеарни материјали пренети су у САД. Међутим, 2011. године САД и њихови НАТО савезници подржали су оружану побуну која је срушила власт, Гадафи потом брутално убијен, а Либију је захватио хаос све до данас.
"Сумњам да Сједињене Државе заиста желе дијалог и преговоре", додао је Ким, поново истичући да је "свет толико свестан да наша земља није Либија или Ирак".
Прошле седмице, као знак добре воље, Северна Кореја је ослободила три америчка притвореника оптужена за шпијунажу - чиме је уклоњена једна од главних препрека пре састанка Трампа и Кима 12. јуна у Сингапуру. У још једном гесту добре воље, Северна Кореја је обећала да ће ставити мораторијум ракетна и нуклеарна тестирања, те је у духу транспарентности, позвала стране новинаре како би пратили затварање нуклеарног полигона, заказано за 23. и 25. мај.
"Нећемо више бити заинтересовани за разговоре ако покушају да нас сатерају у ћошак и присиљавају да одустанемо од нуклеарног оружја", рекао је он.
"Било би неизбежно поновно разматрање да ли ћемо пристати на предстојећи састанак са САД."
Примедбе заменика министра спољних шпослова дошле су дан након одлуке Пјонгјанга да откаже преговоре са Јужном Корејом због војних вежби Југа и САД-а под називом "Макс тандер 2018", а које Север гледа као пробу за инвазију и провокацију усред побољшања међуокорејских веза .
- Извор
- фото: © Korea Summit Press Pool / Reuters/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- СевернаКореја
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »