РТ: Трупе САД остају у Јужној Кореји чак и ако буде потписан мировни споразум са Севером - Мун Џае Ин
Извор: Восток / РТ
Председник Јужне Кореје Мун Џае Ин је саопштио да ће америчке трупе остати на полуострву чак и ако се постигне мировни споразум с Севером, рекавши да њихово присуство нема "никакве везе са потписивањем мировног споразума".
"Америчке трупе стациониране у Јужној Кореји представљају питање везано за савез Јужне Кореје и Сједињених Држава. Оне немају никакве везе са потписивањем мировног уговора", саопштио је портпарол председника Јужне Кореје Ким Јуи Кјом на конференцији за новинаре.
Саопштење је уследило као одговор на чланак часописа "Форин афеирс" где је саветник председника Мун Кунг Ин, саопштио да би било "тешко оправдати наставака присуства америчких снага у Јужној Кореји", ако се закључи мировни споразум са Северном Корејом. Портпарол је упозорио саветника да "не изазива конфузије" са таквим коментарима.
Дискусије о америчким трупама у Јужној Кореји уследиле су након историјског сусрета између Муна и Ким Џонг Уна у петак, а који је резултирао потписивањем деклараицје у корист "тоталне дунклеаризације" Корејског полуострва. Сусрет лидера две Кореје одржао се по први пут након 11 година, а први пут је севернокорејски лидер прешао границу од 1953. године.
Председник Јужне Кореје Мун Џае Ин и председник Северне КОреје Ким Џонг Ун приликом руковања у месту панмуџом у демилитаризованој зони која раздваја две земље, фото: © Korea Summit Press Pool / Reuters
Северна Кореја је претходно сигнализирала своју спремност за денуклеаризацију на састанку између Ким Џонг Уна и кинеског председника Кси Ђинпинга прошлог мјесеца, наводећи да ће захтевати "безбедносне гаранције". Оно што се подразумева под гаранцијом остаје нејасно, с обзиром да је Северна Кореја наводно одустала од свог дугог инсистирања за повлачење америчких снага, бар према саопштењу Мун Џае Ина крајем априла.
САД су већ изразиле своје намере да Северна Кореја направи "неповратне" кораке ка денуклеаризацији, без гарантовања било каквих уступака у односу на војно присуство САД.
Директор Ције и новоименовани амерички државни секретар Мајк Помпео идентификовао је "циљ" администрације Трампа у погледу Северне Кореје као "потпуну, проверљиву и неповратну денуклеаризацију".
Амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон изјавио је да би споразум из 2003. године, којим је елиминисан програм Либије за оружје за масовно уништење, могао послужити као модел за преговоре у Северној Кореји.
"Имамо много на уму модел из Либије из 2003., 2004. године. Очигледно постоје разлике. Либијски програм био је много мањи, али то је у суштини био договор који смо направили", рекао је Болтон.
Бивши либијски председник Моамер Гадафи се сложио да обустави нуклеарни програм земље у замену за укидање наметнутих западних санкција. Убијен је 2011. године уз бомбардовање земље од стране НАТО-а, што је довело до грађанског рата и појаве исламсстичких терористичких група у региону.
- Извор
- фото: © Kim Hong-Ji / Reuters / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- СевернаКореја
- ЈужнаКореја
- САД
- односи
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Медији тврде да новоизабрани председник САД планира да убеди Кијев да суспендује своје НАТО амбиције
Остале новости из рубрике »