Шта кад зуб заболи ноћу?
Свако ко је бар једном у животу доживео зубобољу зна колико је ово досадан и јак бол. Једино што се може поредити са овим болом јесте зуб који заболи ноћу. Шта све изазива зубобољу и шта можете урадити да ублажите своје муке док не сване и док не одете свом стоматологу. Прочитајте у тексту.
Шта све може да изазове зубобољу?
Зубобоља може бити узрокована нечим што се догађа зубима или гингиви. Уобичајени узроци зубобоља укључују на првом месту каријес. Без обзира на то колико је зуб захваћен, он може јако болети. Када бактерија узрокује пропадање зуба, нерви у вашим зубима могу бити изложени, што изазива бол.
Повреде уста или вилице такође могу бити узрок бола. Инфекција синуса, апцесни или инфицирани зуб, тј. притисак који на нерве врши гној за последицу ће имати јак бол. Уколико вам испадне пломба или неки привремени испун зуб ће бити осетљивији.
Храна у парадоналним џеповима или једноставно у интереналном простору може задати праве муке. Исто важи и за болести десни као што су гингивитис или пародонтопатија. Упаљене десни обично су отечене и боле, а у екстремним случајевима гингива толико буја да може испунити и шупље зубе – те изазвати бол сличан оном који прати пулпитис.
Веровали или не, шкргутање зубима ноћу није само незгодна навика коју не можете контролисати, већ и узрок озбиљних болова. Стискањем вилица, вршите притисак који ваши осетљиви зуби трпе.
Најбоље ће бити да решење за своју зубобољу потражите код стручњака. Добар стоматолог у Београду утврдиће шта изазива бол и ослободити вас мука.
Како да ублажите бол да можете спавати?
Лечење зубобоље код куће обично подразумева управљање болом. Ево неколико начина да ублажите бол тако да можете добро спавати.
Користите лекове против бола без рецепта. Коришћење лекова као што су ибупрофен и аспирин могу ублажити мање болове од зубобоље.
Држите главу уздигнуту. Подуприте главу вишим јастуком, тако да буде изнад нивоа тела. На овај начин спречићете већи доток крви у главу. Када лежите у глави се накупља крв, из овог разлога се највише зубобоља појачава ноћу и не да вам да заспите.
Избегавајте јести киселу, хладну или тврду храну непосредно пре спавања. Ова храна може погоршати стање у ком се налазе ваши зуби, те посебно изиритирати већ формиране шупљине. Ставите лед или хладну облогу на болно место. Умотајте коцкицу или две леда у крпу и налоните га на болну страну лица. Ово може помоћи да ублажите бол тако да можете одморити.
Исперите зубе средством за испирање уста. Користите средство за испирање уста које садржи алкохол да бисте дезинфиковали зубе.
Природни лекови против зубобоље
Уколико радије бирате природне лекове уместо таблета, онда ће корисно бити да знате да су против зубобоље делотворни нана, каранфилић, лаванда, кора манга, љута папричица и бели лук.
Љута папричица
Умешајте прстохват млевене љуте папричице са 25 милилитра сока од лимуна, па у то додајте врућу воду и мед по укусу. Ако два пута дневно мућкате у устима овај природни препарат, умирићете бол од зуба.
Каранфилић
Каранфилић ће имати аналгетско дејство ако жваћете његов чен два до три пута недељно. Сличан ефекат постиже се и ако сипате до 3 капи есенцијалног уља на памучну крпицу и стављате на зуб и десно три пута дневно.
Лаванда
Умирујуће дејство лаванде искористите тако што ћете 2-3 грама осушених цветова ове биљке оставити и поклопити у кључалој води десетак минута. Када се охлади, процедите течност те три пута дневно испирајте уста њоме.
Нана
У 150 милилитара кључале воде ставите једну кафену кашику сувих листова нане. Нека одстоји тако д о15 минута, а онда је процедите и док је топло, испирајте уста. Поновите поступак највише три пута дневно.
Пожељно је да пре употребе природних лекова консултујете свог лекара будите сигурни да нисте алергични на неку биљку или уље пре него што га употребите.
- Повезане теме
- зубобоља
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Iako su ulaganja u zdravstvo širom Balkana među najvećim državnim izdacima, čini se da su pacijenti jednako nezadovoljni, i u članicama EU poput Hrvatske i Slovenije, i na celom...
Шта је миом? Миоми су најчешће доброћудни тумори глатких мишића материце. Представљају обољење материце које се манифестује формирањем и растом бенигног тумора у миометријуму – мишићном слоју материце. Обично се...
У суботу ће у Галерији Народног музеја у Врању бити одржан 'Омаж Др Вукашину Антићу'. Познати хирург из Врања Вукашин Антић преминуо је 1. априла 2020. године у 62....
Остале новости из рубрике »