Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Померање сата одлази у историју: Србија укида летње и зимско рачунање времена?!
13.02.2018. год.
Стручњаци су доказали да 20 одсто популације пати од здравствених проблема због померања сата. Према извештају Руске академије наука, прелазак са зинског на летње рачунање времена повећава број срчаних удара за 1,5 пута, а учесталост самоубистава за 66 одсто Тако је у Русији недавно укинуто померање часовника, док је Турска од прошле године увела стално летње рачунање времена.
Што се тиче Србије, у Дирекцији за мере и драгоцене метале, у чијој надлежности је и промена времена, јуче су рекли да су упознати са предлогом ЕП, тако да сад чекају одговор Европске комисије.
- Парламент је предложио, а да ли ће одлука бити прихваћена, зависи од Европске комисије. Србија се по правилу прилагођава европском законодавству, тако да уколико Европска комисија одлучи да се сат више неће мењати два пута годишње, и ми ћемо прихватити. Ипак, оно што људи треба да знају јесте да се овакве одлуке, као и њихове примене, не дешавају “преко ноћи” - незванично је речено у овој дирекцији.
Иначе, прелазак на летње и зимско рачунање времена први пут је забележено 1916. године у земљама на северу Европе са циљем уштеде електричне енергије и већег коришћења дневног светла. Током последњег века, модел померања казаљки на сату, из истог разлога, прихватиле су цела Европа и Северна Америка, док је у осталим света летње рачунање времена ппознато само у неколико земаља попут Ирана, Монголије, Бразила или Намибије.
Летње рачунање времена у Србији почиње у последњој недељи марта, завршава се последње седмице октобра, а циљ померања времена је углавном уштеда електричне енергије. Летње рачунање времена је код нас први пут уведено 27. марта 1983.
- Повезане теме
- сат
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Iako su ulaganja u zdravstvo širom Balkana među najvećim državnim izdacima, čini se da su pacijenti jednako nezadovoljni, i u članicama EU poput Hrvatske i Slovenije, i na celom...
Шта је миом? Миоми су најчешће доброћудни тумори глатких мишића материце. Представљају обољење материце које се манифестује формирањем и растом бенигног тумора у миометријуму – мишићном слоју материце. Обично се...
У суботу ће у Галерији Народног музеја у Врању бити одржан 'Омаж Др Вукашину Антићу'. Познати хирург из Врања Вукашин Антић преминуо је 1. априла 2020. године у 62....
Остале новости из рубрике »