BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија је постала чланица ЦЕРН-а

Србија је постала чланица ЦЕРН-а
14.12.2018. год.


Србија је коначно постала пуноправна чланица Европске организације за нуклеарна истраживања (ЦЕРН). То је одлучено једногласним усвајањем резолуције Савета те организације у Женеви.


Уз Израел, Швајцарску и Норвешку, Србија је четврта земља која није чланица ЕУ, а пуноправна је чланица те престижне научне организације. Србија је постала стална чланица, а да ни све чланице ЕУ нису приступиле ЦЕРН-у. Најближа сталном чланству је Словенија, која има статус придруженог члана, какав је претходно имала и Србија.

То чланство, како наводе из кабинета премијерке Србије Ане Брнабић, омогућава да студенти и професори из наше земље раде истраживања на светском нивоу у Србији, као и да наша привреда учествује у већем обиму у пројектима ЦЕРН-а.

Поред подизања квалитета научних истраживања, приступа најновијој научној опреми и технологијама и преношења искуства и знања, чланство у ЦЕРН-у утицаће на спречавање одласка образованих младих људи из Србије.

„Србска привреда имаће значајну корист од чланства, с обзиром на то да ће наше компаније моћи у већој мери да учествују на свим тендерима које расписује ЦЕРН и тако се равноправно такмиче са светски успешним компанијама“, наводе из кабинета премијерке.

Чланство Србије у ЦЕРН-у биће формално потврђено након што Скупштина Србије и Унеско, према установљеним процедурама, ратификују ту резолуцију. Званичан пријем Србије као сталног члана ЦЕРН-а биће уприличен свечаном церемонијом подизања српске заставе испред зграде ЦЕРН-а у Женеви, којој ће присуствовати највиши државни врх.

Као једна од република Југославије, Србија је била међу оснивачима те организације 1954. године, али ју је 1961. године напустила из економских разлога. Након више од пола века, у марту 2012. године Србија се вратила у ЦЕРН као придружени члан, који је на путу ка пуноправном чланству.

Резолуција Савета ЦЕРН из 2010. године предвиђа да свака држава која аплицира за чланство мора да прође кроз период придруженог чланства који може да траје минимум две, а максимум пет година.


  • Извор
  • © Фото : CERN/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Споразум са Пекингом има за циљ да консолидује водећу улогу Русије у истраживању свемира, саопштила је Москва


Западни модели вештачке интелигенције често пружају „пристрасне“ информације чак и ако нису програмирани да то раде, тврди Марија Захарова

На Морској олимпијади, коју је и ове године организовао Факултет морског и речног транспорта из Санкт Петербурга учествовало је 48 факултета и школа из Русије, једна школа из...


Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.

Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...


Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА