Милер је инсистирао да Немци „не би требало да подлегну паници“, уверавајући да „приватна домаћинства имају најмање разлога за бригу“ и да ће гас добијати много дуже од индустрије.
Штавише, према његовим речима, „нема сценарија у којем остајемо потпуно без гаса“. Милер је навео да чак и ако би Русија у потпуности прекинула снабдевање, да би друге земље попут Норвешке, Холандије и Белгије и даље продавале фосилна горива Немачкој.
Милер је рекао да ће агенција, ако дође до рационализације гаса, одмерити потенцијалну штету по економију и ланце снабдевања због затварања снабдевања било којег одређеног предузећа или индустријског погона.
Званичник је даље навео да ће чак и ако дође до несташице, то вероватно утицати само на делове Немачке који су на крају гасне мреже.
Милер је такође одбацио предлоге да Берлин треба да забрани било какав извоз гаса у суседне европске земље, истичући важност солидарности.
„Баш као што сада имамо користи од лука за течни природни гас у Белгији и Холандији“, Немачка ће својим суседима пружити руку помоћи ако се суоче са озбиљном несташицом гаса, обећао је званичник.
Милер је навео да су пред Немачком две тешке зиме, са ризиком од несташице гаса, али да ће до лета 2024. земља бити независна од руског гаса.
„Међутим, такође је тачно да цене никада више неће бити тако ниске као што су некада биле“, признао је Милер.
Од почетка руске војне операције на Украјину, цене гаса у Европи су порасле, достижући рекордних 3.600 долара за 1.000 кубних метара почетком марта.
Док Украјина и неке друге источноевропске земље, укључујући Пољску, позивају ЕУ да забрани увоз руског гаса, Брисел је до сада престао да спроводи ту меру због недостатка консензуса међу државама чланицама.
Званичници немачке владе и представници индустрије више пута су упозоравали да би обустава испоруке руског гаса задала огроман ударац економији.
Крајем јуна, немаки министар економије Роберт Хабек активирао је другу фазу немачког плана за хитне случајеве гаса у три фазе. До тога је дошло пошто је Русија смањила снабдевање гасоводом "Северни ток 1", наводећи као разлог за то недостатак турбина, заглављених у Канади због санкција.
Русија је у понедељак започела редовне радове на одржавању гасовода, што значи да гас у Немачку уопште не дотиче.
Такође ове недеље, Берлин је затражио од Отаве да изузме део опреме који је Москва навела као разлог за смањење снабдевања.
Канада је прихватила захтев Берлина и испоручиће турбине у Немачку, одакле ће кренути ка Русији, омогућавајући Отави да избегне кршење сопствених санкција коришћењем индиректне руте испоруке.
У међувремену, руски државни енергетски гигант "Гаспром" је у петак званично затражио од немачког индустријског гиганта "Сименса" да обезбеди папире потребне за враћање опреме у Русију.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti