Стејт департмент САД верује да би Кина и Индија, два тренутна велика купца руске нафте, требало да буду део предложеног механизма ограничења цена нафте, рекла је помоћник државног секретара Бироа за европска и евроазијска питања Моли Монтгомери.
„Кина и Индија су увозници руске нафте и могу да кажем да веома активно радимо са партнерима и савезницима како бисмо помогли у развоју предлога [за ограничење цене руске нафте]“, рекла је Монтгомери на прес конференцији.
„Ово [ограничење цена] видимо као прилику за земље да ураде нешто у међународном интересу, да плаћају мање за увоз енергије и стабилизују глобално тржиште нафте, тако да земље треба да буду заинтересоване“, додала је она.
Према речима заменика помоћника америчког секретара за економска и пословна питања Ерика Вудхауса, учешће Кине и Индије у споразуму могло би да убеди друге земље да се придруже.
„Очигледно је да су Кина и Индија важни купци руске нафте. Могу да кажем да смо најинтензивније разговарали са партнерима и савезницима како бисмо помогли у осмишљавању предлога... Можда ово може да функционише, као и да допремо до земаља које бисмо желели да видимо да учествују или на други начин подржавају ограничење цена“, рекао је Вудхаус.
У интервјуу за Вол стрит журнал објављеном раније у среду, министар финансија САД Џенет Јелен рекла је да САД планирају да поставе горњу границу цене руске нафте. Она није прецизирала тачне бројке, али је објаснила да ће механизам захтевати да сваки танкер који превози руску нафту морати бити финансиран и осигуран од стране институција САД-а, Велике Британије и ЕУ само ако је продајна цена нафте испод горње границе.
Такође у среду, амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливан је рекао да ће увођење механизма ограничења цена потрајати неко време због броја детаља који морају да се реше. Он је, међутим, додао да је Вашингтон већ разговарао о тој мери са бројним кључним земљама потрошачима нафте, укључујући Кину и Индију.
Министарство трговине Кине је потврдило да су о питању горње цене руске нафте разговарали Џенет Јелен и потпредседник Кине Лиу Хе раније овог месеца. Како се наводи у саопштењу Министарства, питање лимита цена је сложено и требало би да се реши на основу жеље укључених страна да се смање тензије у Украјини.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti