eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Мађарска влада уводи ванредно стање због погоршања ситуације око снабдевања енергентима

РТ: Мађарска влада уводи ванредно стање због погоршања ситуације око снабдевања енергентима
13.07.2022. год.
Будимпешта ће забранити извоз и подстаћи домаћу производњу уочи зимске несташице

Мађарска влада је прогласила ванредно стање због погоршања око снабдевања енергентима. Гергели Гуљаш, помоћник премијера Виктора Орбана, најавио је да ће домаћа производња гаса и угља бити појачана.

С обзиром да је ЕУ одустала од увоза руске енергије, Гуљас је рекао новинарима да Европа вероватно неће имати довољно гаса за ову јесен и зиму. Као одговор на ограничену понуду, најавио је план од седам тачака, који ће бити на снази од августа.

Мађарска ће повећати домаћу производњу гаса са 1,5 на 2 милијарде кубних метара, док ће складишта земље напунити страним гасом. Гуљаш је рекао да су тренутне резерве Мађарске попуњене 44 одсто.

У међувремену, његова влада ће увести забрану извоза огревног дрвета, уз повећање домаће експлоатације угља. Истовремено, електрана на угаљ "Матра" биће поново пуштена у рад што је пре могуће, пошто је делимично затворена од јануара 2021. године.

Рад нуклеарне електране "Пакс" која производи више од половине електричне енергије у земљи, биће продужен, док купцима који користе више од додељене количине енергије неће бити понуђене фиксне цене. Ограничења цена тренутно осигуравају да Мађари плаћају шест пута мање од тржишних цена струје и осам пута мање за гас, рекао је владин комесар Силард Немет.

Мађарска се готово у потпуности ослања на Русију за свој природни гас и противи се ембаргу ЕУ на витални ресурс. Орбан је прошлог месеца предвидео да ће таква забрана „упропастити целу европску економију“. Мађарска се такође противи постепеном повлачењу ЕУ од увоза руске нафте до краја ове године, те је добила изузеће да настави да купује гориво из Москве.

С обзиром на то да друге земље ЕУ, попут Немачке, трпе економску девастацију након одустајања од руских фосилних горива, Орбанова влада је осудила предлоге блока да се равноправно подели оно мало гаса који имају.
 
„Мађарска складишта гаса остаће у власништву Мађарске, користићемо гас у мађарским складиштима гаса купљеним новцем мађарских пореских обвезника у Мађарској“, рекао је прошле недеље министар спољних послова Петер Сијарто, додајући да предлог о подели гаса „нас подсећа на комунизам“.

Упркос низу протекционистичких мера, Гуљаш је рекао новинарима да ће Мађарска морати да смањи потрошњу енергије. Сличне најаве су објављене и у Немачкој, где су званичници поручили јавности да снизе термостате за грејање и да се краће туширају. У мају је Међународна агенција за енергетику упозорила на предстојећу рационализацију горива на читавом континенту.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © AFP / ATTILA KISBENEDEK / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Скупштина акционара НИС а.д. Нови Сад усвојила је на данас одржаној ванредној седници Одлуку о издавању прве емисије обвезница Друштва укупне номиналне вредности 5.855.000.000 динара. У складу са овом...


Вашингтон је своју валуту претворио у оружје за потчињавање и кажњавање, изјавио је руски министар спољних послова

НИС улаже 144,5 милиона динара у пројекте зелене енергије у локалним заједницама


Трансакције Њу Делхија са кључним партнерима, укључујући Русију, постале су отежане због Вашингтона, изјавио је Субрахманијам Џајшанкар

Инвестиција НИС-а вредна више од 30 милиона евра


Ни Трамп ни Харисова неће укинути ограничења према Москви, предвидео је бивши председник Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА