eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: ЕУ није успела да се договори око ембарга на руску нафту

РТ: ЕУ није успела да се договори око ембарга на руску нафту
30.05.2022. год.
Естонски премијер Каја Калас каже да ће се о том питању разговарати у јуну

Пронаћи тренутни консензус ЕУ о забрани руске нафте је нереално, сматра естонски премијер Каја Калас. Лидери земаља блока окупили су се данас на самиту у Бриселу како би решили то питање.

„Мислим да данас нећемо постићи договор“, рекла је Калас, додајући да је вероватније да ће ембарго бити одобрен на следећем самиту у јуну.

Раније данас, високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ је, како се извештава, изразио наду да би споразум могао бити постигнут до понедељка поподне.

Предложене санкције на увоз нафте из Русије биле би део шестог пакета санкција ЕУ према Москви откако је крајем фебруара покренула војну операцију у Украјини. Пет претходних пакета санкција укључују ограничен приступ тржиштима капитала, искључивање руских финансијских институција из СВИФТ-а, замрзавање девизних резерви руске централне банке и забрану увоза руског угља и разних роба.

Разговори о ембаргу на нафту трају од почетка маја, а међу 27 земаља чланица ЕУ није постигнут договор.

Овај предлог је зауставила Мађарска која већину своје нафте добија из Русије. Мађарска влада упоредила је потпуну забрану руске нафте са „атомском бомбом“. Друге земље без излаза на море, укључујући Чешку Републику и Словачку, такође су изразиле резерве у погледу плана.

Председник Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је прошле недеље да ЕУ не може одмах да уведе ембарго на руску нафту, јер би такав корак, како она наводи, омогућио Москви да своју нафту продаје негде другде и оствари више прихода.

Украјина је више пута позивала владе земаља ЕУ да уведу потпуни ембарго на руску нафту и гас, оптужујући нације које купују енергију од Русије да свакодневно повећавају војни буџет Москве.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / Andrew Bret Wallis / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјина континуирано крши мораторијум на нападе на енергетска постројења, саопштило је Министарство одбране Русије


Власти предузимају све како би ублажиле глобалну ситуацију за руску економију, истакао је Дмитриј Песков

Милован Јаковљевић, произвођач малина и одборник у Скупштини општине Ивањица, поднео је документ у којем детаљно образлаже кључне проблеме у србској производњи малина и предлаже мере за њену стабилизацију....


 За Ивану је овај пројекат био изазов, али и прилика да створи простор који одражава филозофију пилатеса – баланс, снагу и хармонију   Пројект: Пилатес студио Локација: Бања Лука Површина: 130м2 Архитекта: Ив

Канадски премијер Џастин Трудо изјавио је да Канада мора да се избори за себе и заштити своје националне интересе у светлу америчких трговинских ограничења.


Словачка запретила обуставом снабдевања електричном енергијом Кијеву након суспензије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА