eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Какве су шансе Европе да преживи без руског гаса?

РТ: Какве су шансе Европе да преживи без руског гаса?
01.05.2022. год.
Испоруке Пољској и Бугарској су обустављене након што су одбиле да плате у рубљама

Руски енергетски гигант "Гаспром" је у среду зауставио испоруке гаса Бугарској и Пољској преко гасовода Јамал-Европа због непоштовања плаћања гаса у рубљама. То је први прекид у снабдевању откако је руски председник Владимир Путин донео указ да „непријатељске земље“ од 1. априла плаћају природни гас у руској валути или ризикују да буде прекинута испорука виталног значаја.


Како ће земље ЕУ покрити недостатак понуде?

Европска унија наводно планира да значајно повећа куповину руског гаса преко држава које су спремне да плате у рубљама да би надокнадиле мањак у испорукама Пољској и Бугарској. Такозвани механизам „обрнутих токова“ могао би да омогући двема земљама да краткорочно повећају увоз од својих суседа. Увоз течног природног гаса могао би бити друга опција, али постоји ограничење колико добављачи гаса могу произвести и транспортовати.

Штавише, глобални капацитети за проток су скоро у потпуности искоришћени, кажу стручњаци. Неке земље ЕУ немају алтернативу јер немају излаз на море и стога не могу да примају пошиљке. Према експертима, те опције неће моћи да помогну чланицама ЕУ да замене недостајуће залихе из Русије.


Какав је став "Гаспрома"?

Руски енергетски гигант је јасно ставио до знања да ће обустава испоруке гаса трајати све док се плаћања не изврше у рубљама. "Гаспром" је упозорио и Пољску и Бугарску, које су транзитне државе, против било каквог „неовлашћеног повлачења“ залиха гаса који протиче преко њихове територије. У супротном, залихе за транзит ће бити „смањене за тај обим“.


Како је ЕУ одговорила?

Европска комисија оптужила је руску компанију за кршење уговора, описујући одлуку о обустави испоруке као покушај "уцене". Брисел је саопштио да координише одговор међу државама чланицама ЕУ.


Шта прекид значи за Пољску и Бугарску?

Обе земље се у великој мери ослањају на руски природни гас. Снабдевање из "Гаспрома" покрива око 50% потрошње Пољске и око 90% Бугарске. Према подацима Федералне царинске службе Русије, испоруке гаса Пољској порасле су за 9,4% у 2021. години на 10,58 милијарди кубних метара. Испоруке Бугарској су се удвостручиле на 3,15 милијарди кубних метара. Пољски званичници кажу да земља има довољне резерве гаса и да неће бити мањка гаса у пољским кућама јер је њено складиште гаса било 76 одсто попуњено. Бугарска влада је такође саопштила да неће бити домаћих ограничења у потрошњи, истичући да је снабдевање купаца загарантовано још најмање месец дана. Обе земље такође покушавају да повећају увоз гаса.


Да ли би се заустављени увоз могао обновити?

"Гаспром" је саопштио да ће се снабдевање наставити када се уплате у руској валути. Нови механизам плаћања омогућава купцима да плаћају у валути по избору, али морају да отворе рачун у рубљама у руској "Гаспромбанци" како би уплате могле да се конвертују у рубље и да дођу до руских добављача гаса.


Које европске земље највише зависе од руског гаса?

Мотори укупне привреде континента – Немачка, Италија и Француска – највећи су увозници руског гаса у ЕУ. Немачка увози око половину свог гаса из Москве, док Француска добија петину свог гаса, према последњим подацима "Статиста". Италија је такође међу главним потрошачима, ослањајући се на Русију за 46% свог увезеног гаса. Неке мање европске земље, попут Северне Македоније, Босне и Херцеговине и Молдавије, ослањају се искључиво на руску енергију. Финска и Летонија добијају 90 одсто гаса из Русије, а Србија 89 одсто.


Да ли је неко спреман да плати у рубљама за гас?

Упркос њиховом великом ослањању на руску енергију, неки од купаца из ЕУ одбили су услове плаћања Кремља. Међутим, други, попут Аустрије и Мађарске, наводе да су прихватили нови механизам и да су спремни да га се придржавају. Мађарској следећа обавеза плаћања за руски гас доспева средином маја, а земља ће своје плаћање у еврима пребацити "Гаспромбанци", где ће износ бити претворен у рубље, рекао је министар спољних послова земље. У међувремену, "Блумберг" је у среду известио, позивајући се на изворе блиске руском гасном гиганту, да је десет европских компанија већ отворило рачуне у рубљама у "Гаспромбанци". Четири европска купца гаса платила су испоруке у руској валути, рекли су извори.


Шта се дешава ако одбију?

Председник Путин је јасно навео да купци из „непријатељских“ земаља плаћају гас у рубљама или ће им се обуставити испорука, почев од датума доспећа плаћања у априлу.

„Уколико такве исплате не буду извршене, сматраћемо да је то пропуст купаца, са свим последицама које из тога произилазе. Нико нам ништа не продаје бесплатно, а нећемо ни ми да се бавимо хуманитарним радом – односно прекинућемо постојеће уговоре“, рекао је он прошлог месеца.


Може ли Европа да замени руски гас?

То неће бити лак задатак, кажу економисти, напомињући да би за то биле потребне велике промене. Европска унија се ослања на руски природни гас за грејање домова, производњу електричне енергије и ммного тога другог, у већини од 27 држава чланица блока.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / onurdongel / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Скупштина акционара НИС а.д. Нови Сад усвојила је на данас одржаној ванредној седници Одлуку о издавању прве емисије обвезница Друштва укупне номиналне вредности 5.855.000.000 динара. У складу са овом...


Вашингтон је своју валуту претворио у оружје за потчињавање и кажњавање, изјавио је руски министар спољних послова

НИС улаже 144,5 милиона динара у пројекте зелене енергије у локалним заједницама


Трансакције Њу Делхија са кључним партнерима, укључујући Русију, постале су отежане због Вашингтона, изјавио је Субрахманијам Џајшанкар

Инвестиција НИС-а вредна више од 30 милиона евра


Ни Трамп ни Харисова неће укинути ограничења према Москви, предвидео је бивши председник Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА