eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

Новa подршкa привреди и грађанима

Новa подршкa привреди и грађанима
29.01.2021. год.


Mинистар финансија у Влади Републике Србије истакао је данас да је нови пакет мера подршке вредан 2,5 милијарди евра, као и да су, осим подршке приватном сектору, предвиђена значајна издвајања за секторску подршку и подршку грађанима у циљу спречавања већих последица пандемије.


Мали је, гостујући у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије,  навео да је циљ нове подршке раст домаће економије, при чему је најавио да ће свим пунолетним грађанима Србије, који се у априлу буду пријавили, држава уплатити 60 евра, а пензионерима укупно 110 евра.

Првих 30 евра следи у мају, а других 30 у новембру ове године. Реч је о великој помоћи свим грађанима Србије, која ће бити организована на исти начин као и прошле године, потврдио је он, објаснивши да ће се грађани само једном пријављивати за ту врсту подршке.

Министар је истакао да ће пензионери добити више новца јер су и најугроженији због пандемије коронавируса, и указао на то да ће, у оквиру помоћи привреди, три пута бити исплаћено по 50 одсто минималне зараде за сва микро, мала и средња предузећа.

Једина недоумица коју тренутно имамо су велика предузећа. Тренутно се анализира да ли да и њих укључимо у програм за исплату 50 одсто минималне зараде за три месеца, рекао је Мали.

То зависи од тога колико су били угрожени, колики је пад перформанси и колико имају запослених. Желимо да донесемо исправну одлуку, засновану на одговарајућим параметрима, рекао је министар.

Мали је, када је реч о помоћи за микро, мала и средња предузећа, прецизирао да ће део зараде бити покривен за март, април и мај, а да ће исплата бити организована у априлу за март, и наредна два месеца.

Он је објаснио да је предвиђена и секторска подршка превозницима, додавши да ће држава помоћи онима за које су истраживања показала да су најугроженији, а реч је о ауто-превозницима.

Њима ћемо у периоду од шест месеци исплаћивати 600 евра по аутобусу. Они су имали најмање посла услед ограничења путовања и због тога смо се определили за ову врсту секторске подршке, најавио је министар.

Према његовим речима, обезбеђено је и додатних 60 милијарди динара у оквиру постојеће гарантне шеме, за обезбеђивање ликвидности предузећа.

Ова врста помоћи прошле године се показала као веома успешна, а било је опредељено две милијарде евра. Предузећа из Србије повукла су 1,6 милијарди евра, те смо продужили важење и додали 500 милиона евра, рекао је Мали.

Министар је навео да ће бити организована још једна гарантна шема, да ће се разговарати са пословним банкама да држава повећа ниво гаранције држава према њима да би били спремни да дају кредите и онима који су у много лошијем положају, него што би показали објективни показатељи.

Укупна вредност овог програма је тачно 235 милијарди динара, а уколико будемо укључили и велика предузећа стићи ћемо до цифре од 250 милијарди, прецизирао је Мали.

Он је подсетио на то да је, када је пандемија почела прошле године, држава правовремено и свеобухватно у правом тренутку изашла са огромним пакетом мера, вредним шест милијарди евра, односно 705 милијарди динара.

На прави начин смо реаговали, а то потврђују и ММФ, ЕБРД и Светска банка. Чак је и директорка ММФ-а рекла да не треба да прекидамо помоћ привреди и грађанима и то нећемо учинити све док траје криза, навео је министар.

Министар је рекао да охрабрују  најновији подаци о пореским и непореским приходима, уз напомену да су за јануар планирани приходи од приближно 101 милијарде динара пореских и непореских прихода.

Како за сада стоје ствари, како је додао, имаћемо приближно 110 милијарди динара јер је наплата много боља него што смо очекивали, а то нам говори да постоји привредна активност у Србији.

Мали је напоменуо и да је стопа незапослености у трећем кварталу била девет одсто, да нема црних сценарија попут затварања фабрика и масовних отпуштања, и нагласио да је на крају прошле године остварена најнижа стопа пада БДП-а у Европи.

Наша економија се показала веома отпорном и одрживом када је криза у питању. О томе говори и  наплата ПДВ-а, која је директан показатељ привредне активности и била је већа прошле године у односу на претходну годину, навео је он.

Наиме, наплата бруто ПДВ-а у 2020. години је за пет одсто већа у односу на претходну годину. Нето наплата у истом периоду је за чак 30,4 одсто већа, рекао је Мали и додао да је и индустријска производња у децембру 2020. године за 4,1 одсто већа у односу на децембар 2019. године.

Он је поновио да држава има новца и да макроекономску стабилност држи под контролом, те да јавни дуг неће прећи ниво од 60 одсто.

Министар је подсетио и на то да од следеће недеље креће исплата повећаних плата у јавном сектору и већих пензија, као и да је повећана минимална цена рада за 6,6 одсто, и напоменуо да је издвојено 330 милијарди динара за инвестиције, те да ћемо бити једини у Европи која ће до краја године имати шест нових ауто-путева који се граде.

Држимо свој правац и смер који смо дефинисали. Радимо на животном стандарду и на великим инвестицијама јер желимо да покажемо да је Србија јака. Стабилни смо, имамо новца и желимо да још више подстакнемо раст наше економије, закључио је Мали.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: nbs.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Скупштина акционара НИС а.д. Нови Сад усвојила је на данас одржаној ванредној седници Одлуку о издавању прве емисије обвезница Друштва укупне номиналне вредности 5.855.000.000 динара. У складу са овом...


Вашингтон је своју валуту претворио у оружје за потчињавање и кажњавање, изјавио је руски министар спољних послова

НИС улаже 144,5 милиона динара у пројекте зелене енергије у локалним заједницама


Трансакције Њу Делхија са кључним партнерима, укључујући Русију, постале су отежане због Вашингтона, изјавио је Субрахманијам Џајшанкар

Инвестиција НИС-а вредна више од 30 милиона евра


Ни Трамп ни Харисова неће укинути ограничења према Москви, предвидео је бивши председник Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА