eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Око две милијарде људи би могло остати без посла у наредних неколико месеци због пандемије

РТ: Око две милијарде људи би могло остати без посла у наредних неколико месеци због пандемије
29.05.2020. год.


Више од половине светске радне снаге (скоро две милијарде људи) је под ризиком да остане без посла или да пређе на посао са скраћеним радним временом због економског пада проузрокованим избијањем коронавируса, наводи се у студији Бостон консултантске групе (БЦГ).

„Тешко је прoценити радикалне промене у глобалној радној снази због кризе изазване избијањем коронавируса“, наводи се у извештају, позивајући се на процене Међународне организације рада да ће глобални губици од радног дохотка ове године достићи 3,4 билиона долара.

У наредна два до три месеца један од шест људи на свету изгубиће посао, при чему ће стопа незапослености премашити 17 одсто, наводе аутори истраживања.

Утицај кризе на тржиште рада у великој ће мери варирати у индустријама, при чему ће најтеже бити погођене оне због мера карантина. Према анализи БЦГ-а, више од 80 процената свих отказа у свету вероватно ће се догодити у сектору непрехрамбене трговине, малопродаји, хотелијерству и ресторанима, туризму и грађевинарству.


„Очекујемо да ће се стопа незапослености у свету почети враћати у равнотежу до краја 2020. године. Међутим, пандемија је већ покренула процес дугорочних структурних промена - од флексибилних и удаљених схема рада до убрзане аутоматизације, и ове промене ће утицати на до 1,5 милијарди радних места током наредне деценије."

БЦГ процењује да ће до 2030. године аутоматизација угрозити 12 посто постојећих радних места, а да је за око 30 посто радних места потребне су потпуно нове вештине.


У студији се такође наводи да да ће вероватно више од 10 процената глобалне радне снаге стално радити на даљину, док за канцеларијске раднике та бројка може достићи и 30 процената.

Такође се наводи да, како би се спречио колапс понуде на тржишту рада, владе треба да обезбеде мере подршке - од субвенционисања плата и проширења социјалне заштите до финансијских и пореских олакшица и привремене прерасподеле запослености.

"Поред тога, сада је време да се припремимо за посткоронавирусну будућност, уводећи за следећу и потом до три године заједничку стратегију за професионалне вештине, у којој ће преквалификација бити централна", додаје се у извештају.


Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / JJ Gouin / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Скупштина акционара НИС а.д. Нови Сад усвојила је на данас одржаној ванредној седници Одлуку о издавању прве емисије обвезница Друштва укупне номиналне вредности 5.855.000.000 динара. У складу са овом...


Вашингтон је своју валуту претворио у оружје за потчињавање и кажњавање, изјавио је руски министар спољних послова

НИС улаже 144,5 милиона динара у пројекте зелене енергије у локалним заједницама


Трансакције Њу Делхија са кључним партнерима, укључујући Русију, постале су отежане због Вашингтона, изјавио је Субрахманијам Џајшанкар

Инвестиција НИС-а вредна више од 30 милиона евра


Ни Трамп ни Харисова неће укинути ограничења према Москви, предвидео је бивши председник Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА