eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Индија и Русија планирају да отворе нову трговинску руту преко Ирана упркос претњи санкцијама САД-а

РТ: Индија и Русија планирају да отворе нову трговинску руту преко Ирана упркос претњи санкцијама САД-а
19.03.2020. год.


Отварање дуготрајног мулти-модалног транспортног коридора преко Ирана биће велики подстицај за билатералну трговину између Русије и Индије, али није у питању само економија. Ово је храбар потез против претње америчким санкцијама.

Индијска државна Карго корпорација Индије (Конкор) и Акционарско друштво за логистику Руских железница (РЖД) потписали су Меморандум о разумевању за превоз терета између Индије и Русије, на основу јединствене фактуре, путем Међународног саобраћајног коридора север-југ (ИНСТЦ), пројекат са мулти-модалном транспортном мрежом дужине 7.200 км, који се протеже десно кроз централну Азију, почевши од Ирана и завршавајући у Астрахању у Русији.

„У року од три месеца, трговци из Индије и Русије могли би да превоз робу између две земље кроз Иран“, рекла је прошле недеље председавајући "Конкора" Калиана Рама.

ИНСТЦ је трилатерални пројекат који су заједнички покренуле Русија, Иран и Индија 2002. године. Да би направила нову стратешку транзитну руту оперативном, заобилазећи Пакистан, Индија је се до краја 2016. године повезала с иранском луком Чабахар и изградила нову руту која повезује четири главна града у Авганистану преко Ирана упркос претњи америчким санкцијама.

Октобра 2017. године, по први пут пут, Индија је преко Чабахара, послала пошиљку пшенице из Порт Кандле у Гујарату у Авганистан.

САД су желеле да промовишу алтернативну руту до Авганистана заобилазећи Пакистан, па је Индији одобрено изузеће од санкције за пројекат Чабахар против Ирана. Све се то нагло променило након неочекиваног убиства највишег иранског генерала Касема Сулејманија од стране САД-а у јануару и наметања нових санкција од стране Трампове администрације против сваког ентитета који има везе са Ираном, посебно у грађевинском сектору. Тада се чинило мало вероватним да ће ИНСТЦ икада бити оперативан без званичног одрицања од санкција од стране Вашингтона.

Извегавање америчких санкција

Нагло потписивање руско-индијског Меморандума о разумевању, само неколико седмица након историјске посете председника Доналда Трампа Индији, сугерише да су САД можда дале управо такво изузеће од санкција Индији, или можда зато што би продубљивање индијско-америчке стратешких веза могло ојачати Њу Делхи у напредовању ка активирању ИНСТЦ-а за повезивање с Русијом преко Ирана.


У сваком случају, трговина преко ИНСТЦ-а ће имати користи извозницима и увозницима у Индији и Русији, смањујући време транзита и трошкове превоза у поређењу са постојећим путем преко Суецког канала. Такође ће се смањити време испоруке на 25-28 дана са садашњих 40 или више.

Јачање билатералне трговине

Индија и Русија посвећене су проширењу билатералне трговине, циљајући на 30 милијарди америчких солара у годишњем обиму трговине до 2025. године, у односу на садашњих 11 милијарди долара, што се у великој мери темељи на продаји оружја Индији. Две земље такође раде на амбициозном споразуму о дугорочном увозу сирове нафте из руског Далеког истока.

У другом значајном развоју, индијски премијер Нарендра Моди посетио је Владивосток прошле године како би потписао Меморандум о намерама за отварање морске руте до Ченаја, на источној обали Индије. Морска рута дужине 10.000 километара могла би омогућити пребацивање терета за 24 дана, у поређењу са преко 40 дана колико је потребно за отпрему робе из Индије на Далеки исток Русије.

Активирање ИНСТЦ-а такође би отворило огромне могућности да копнене земље Централној Азији тргују у оба смера. Наводи се да Русија олакшава Споразум о слободној трговини између Индије и Евроазијске економске уније (ЕАЕУ), коју чине Русија, Јерменија, Белорусија, Казахстан и Киргистан.

Приступ државама ЕАЕУ могао би понудити улазак на тржиште од преко 173 милиона људи индијским компанијама, посебно произвођачима генеричких лекова, чаја, конзервираног поврћа, грожђа и грожђица, екстракта пиринча, кафе, зачина, биља и есенција. ЕАЕУ је такође потписала споразуме о слободној трговини са Србијом и Сингапуром и ради на побољшаној трговинској сарадњи са АСЕАН-ом, што значи да би и они могли имати користи од ИНСТЦ-а.

Извор: Восток / РТ

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS / Svetlana Burmistrova / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Скупштина акционара НИС а.д. Нови Сад усвојила је на данас одржаној ванредној седници Одлуку о издавању прве емисије обвезница Друштва укупне номиналне вредности 5.855.000.000 динара. У складу са овом...


Вашингтон је своју валуту претворио у оружје за потчињавање и кажњавање, изјавио је руски министар спољних послова

НИС улаже 144,5 милиона динара у пројекте зелене енергије у локалним заједницама


Трансакције Њу Делхија са кључним партнерима, укључујући Русију, постале су отежане због Вашингтона, изјавио је Субрахманијам Џајшанкар

Инвестиција НИС-а вредна више од 30 милиона евра


Ни Трамп ни Харисова неће укинути ограничења према Москви, предвидео је бивши председник Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА