BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тражени индекси стоматологије и психологије

Тражени индекси стоматологије и психологије
21.06.2007. год.

На свих седам државних универзитета јуче је почело пријављивање кандидата за упис на жељени факултет. На већини високошколских установа студентске службе ће још данас и сутра примати пријаве свршених средњошколаца, а полагање пријемног испита је заказано за наредну недељу. Стоматологија је, судећи према интересовању кандидата, и даље у моди, јер је првог дана уписа пробијена квота од 160 места резервисаних за Стоматолошки факултет у Београду. Ипак, професор др Ђурица Грга, продекан за наставу ове високошколске установе, наглашава да је интересовање мање него претходних година и да данас, када почиње пријављивање на Медицинском факултету, очекују навалу потенцијалних будућих бруцоша.

За доскорашње средњошколце атрактивна је и психологија коју жели да упише 150 кандидата, а места има за 75. На Филозофски факултет јуче се пријавило укупно 477 младића и девојака, а биће подељена 723 нова индекса.

На Факултету музичке уметности Универзитета уметности такође је више заинтересованих него места. За полагање пријемног испита пријавило се 220 кандидата, а места има за 142 талентована будућа бруцоша. И на Факултету драмске уметности уписна трка је почела пре два дана и траје још данас. Квота је увелико пробијена. У току прва два дана за полагање пријемног се пријавио 231 кандидат, а највише њих, чак 146, заинтересовано је за глуму. Места има за укупно 110 бруцоша.

Најмање донедавних средњошколаца, само 16, жели да упише Факултет за физичку хемију који прима 140 нових студената.

Будући академци су заинтересовани и за новинарско-комуниколошке студије на Факултету политичких наука на које, за сада, жели да упише 147 кандидата, а места има за 160 најбољих. За политичке науке је укупно заинтересовано 360 свршених средњошколаца, а биће примљено 135 буџетских и 365 самофинансирајућих.

На београдском Архитектонском факултету јуче је приспело око 160 пријава, а места има за 240 студената. Представници ове атрактивне установе истичу да је интересовање исто као и претходних година. На Саобраћајном факултету су задовољни јер су добили око 170 пријава, а нешто мање интересовање влада за Технолошко-металуршки факултет који жели да упише 75 кандидата, а места има 400 нових студената. Задовољни су на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију за који је првог дана заинтерсовано 196 кандидата, а места има 200 буџетских и 210 самофинансирајућих студената. И на Факултету за безбедност је јуче, како су нам рекли, била гужва, а само првог дана се пријавило 297 кандидата. Места има за 415 доскорашњих ђака. У амфитеатру Правног факултета, једне од најмногољуднијих високошколских установа, јуче је документа предало 837 кандидата што је за око 100 мање него прошле године. Готово исти број донедавних средњошколаца жели да упише и Економски факултет.

Како каже Зоран Поњавић, проректор за наставу Универзитета у Крагујевцу, јуче до 13 часова, на 11 факултета овог универзитета стигло је 1.360 пријава, а места има за 4.625 бруцоша.

Као и обично, како је истакао проректор, владало је интересовање за Економски факултет, на који је стигло 300 пријава, Медицински, који жели да упише 240 свршених средњошколаца, и Филолошко-уметнички на који се пријавило 215 кандидата. Будући студенти су били најмање заинтересовани за упис на Машински факултет у Крагујевцу на који је стигло пет пријава и Машински факултет у Краљеву на који се пријавило 20 кандидата.

За новосадске будуће бруцоше најатрактивнији је Филозофски факултет на који је пријаве предало њих 564, а Природно-математички жели да упише 367 кандидата. Велики број потенцијалних будућих студената, 568 њих, заинтересовано је за Факултет техничких наука. Најмање младића и девојака, само девет, пријавило се за студије грађевине, а 12 њих је заинтересовано за Учитељски факултет у којем су предавања организована на мађарском језику.

Индекс Нишког универзитета жели 1.544 потенцијалних бруцоша, а највеће интересовање влада за Економски (302), Медицински (187) и Филозофски факултет (375). У Ректорату овог универзитета објашњавају да, традиционално, највеће интересовање влада за студије англистике на Филозофском факултету који желе да студирају 104 кандидата. За руски језик је заинтересовано само њих двоје. На Природно-математичком факултету пријаве је поднело 175 кандидата, а највише њих, 55, жели да учи за географа-туризмолога. Само 16 свршених средњошколаца изразило је жељу да школовање настави на Машинском факултету.

Универзитети у Новом Пазару и Приштини у току јучерашњег дана нису имали информације о броју пријављених кандидата, док ће факултети ликовних и примењених уметности у Београду пријем нових студента организовати крајем лета.

Одложен правилник о полагању испита

Сенат Универзитета у Београду јуче је одложио усвајање Правилника о полагању и оцењивању испита због великог броја примедби на тај документ.

Сенат је одлучио да се до 25. јуна примедбе проследе комисији за израду Правилника о полагању и оцењивању испита. О том документу Сенат универзитета ће се изјаснити на наредној седници која би требало да буде одржана 4. јула.

Највише негодовања изазвала је одредба правилника према којој су факултети дужни да датуме полагања испита у свим роковима истакну већ на почетку школске године.

Поједини чланови Сената подсетили су да је до сада „традиција била да се датум полагања испита зна месец дана раније”. Они сматрају да није могуће одредити фиксне датуме полагања испита годину дана унапред и да ће због тога неминовно доћи до померања и одлагања.

Продекан за наставу Универзитета у Београду Нада Бокан истакла је да правилник представља прелазно решење које би могло да буде поправљено и модификовано у наредне две године. Према њеним речима највећа недоумица је да ли поред свих предиспитних активности треба задржати и постојећи обим испита.

Усвајањем Правилника о полагању и оцењивању испита професори ће бити дужни да прате рад студената током целе година и воде евиденцију о њиховој активности.

Правилник ће омогућити равноправне услове студирања за особе са хендикепом. Уколико учионица у којој се полаже испит није приступачна студенту са инвалидитетом, универзитет је дужан да обезбеди полагање у другом, одговарајућем простору. Студенти са хендикепом испите ће моћи да полажу на њима најприкладнији начин, писмено или усмено у зависности од врсте хендикепа.



  • Извор
  • politika.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА