Припрема такозваног мировног марша према Цхинвалу
Та акција Тбилисија може да буде оцењена као провокација, и то она већ није прва. Још крајем 1989. године организован од стране грузијских власти такозвани марш мира у Цхинвал резултирао је блокадом града која је трајала више месеци. Онда је погинуло, било рањено и отерано из својих села неколико хиљада становника тог региона. Врхунац напетости постао је оружани грузијско-осетински коннфликт 1991.-1992. године. Више пута су близу граница Јужне Осетије власти Тбилисија организовали логоре екстремистички расположених младих. Њихови учесници су под шовинистичким паролама покушавали силом да продру у Цхинвал. Ноћу између 7. и 8. агуста 2008. године Јужну Осетију су напале грузијске снаге. Бранећи цивиле, многи од којих су попримили руско држављанство, руске снаге су потисле грузијске војнике. Грузијска агресија је резултирала смрћу стотина цивила Јужне Осетије и десетина руских мировњака. Ни за годину дана се Цхинвал није отарасио рушевина. Русија је признала независност Јужне Осетије. За узврат је Тбилиси раскинуо дипломатске односе с Москвом. Данас Грузија наставља свој авантуристички курс, покушавајући да стекне подршку Запада, — истиче руководилац оделења Закавказја Института земаља ЗНД Михаил Александров.
Данас у Тбилисију плаше руском опасношћу да би стимулисали НАТО, да образложе неопходност војне подршке Грузије. Грузијске власти подстичу страх малограђана, користећи мит о руској опасности. Ради свог оправдања они организују провокације, а затим оптужују Русију – да се она тобоже спрема за напад на Грузију, односно, певају стару песму у коју чак ни на Западу више многи не верују.
У круговима НАТО-а се веома уздржано односе према хистеричним молбама о помоћи од стране режима Саакашвилија. То се потврдило током посете Грузији потпредседника САД Џозефа Бајдена. Он је поново потврдио да је за Грузију рано да се учлани у НАТО.
Са своје стране, — како је истакао заменик шефа МИП РФ Григориј Карасин, — Русија је дубоко забринута због делатности руководства Грузије у ремилитаризацији земље и намерава да то спречава. Између осталог, наредба председника РФ Дмитрија Медведева забрањује сваке испоруке војног карактера у Грузију. Са државама које наоружавају Тбилиси оружјем совјетское или руске производње, Моска би могла да обустави војно-техничку и војно-економску сарадњу.
Толико одлучан став РФ је позван да опамети и екстремисте из Тбилисија, и њихове стране покровитеље који делују јавно и тајно.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »