BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Не "дјевојка" него "ђевојка"

Не
19.07.2009. год.
Правопис црногорског језика, који сада садржи 32 слова, неки медији у Црној Гори већ почели да примењују. Најављено да ће црногорски језик добити свој међународни код који додељује Конгресна библиотека у Вашингтону.

Неки медији у Црној Гори почели су да примењују Правопис црногорског језика, који је недавно, решeњем министра просвете Сретена Шкулетића, и формално ступио на снагу.

Тако поједини уредници информативних емисија Радија Црне Горе сада, уместо речи "предсједник", користе ту реч са новим гласом који се пише као слово "с", с апострофом изнад, што се чита онако како највећи број грађана Црне Горе изговара ту функцију.

Такође, неке телевизије су прешле на речи "неђеља" и "понеђељник", уместо до сада "недјеља" и "понедјељак", мада су ове речи исправне и по новом Правопису црногорског језика.

Сам назив "црногорски језик", врло је приметно, ретко се употребљава. Чак и политичари на власти, осим појединаца, га ретко користе.

Уместо тога, обично се говори "наш језик". Правопис црногорског језика садржи 32 слова, два више него до сада.

То су слова "С" и "З", с апострофом изнад, која ће се писати у латиничној и ћириличној верзији.

Правописом је такође уважена говорна варијанта, карактеристична за Црну Гору, по којој се уместо "дјед", најчешће говори "ђед" и уместо "дјевојка" - "ђевојка". По новом Правопису, обе варијанте су исправне.

Правопис црногорског језика израдила је експертска група у којој су били Миленко Перовић, професор филозофије у Новом Саду, Јосип Силић, лингвиста из Загреба и Људмила Васиљева из Украјине.

Најављено је да ће црногорски језик добити свој међународни код који додељује Конгресна библиотека у Вашингтону.

  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА