BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ново лице европске мафије

Ново лице европске мафије
27.08.2014. год.
Организоване криминалне групе у Европи потпуно су се измијениле и постале утицајније и флексибилније, док су се истовремено организационо смањиле, саопштили су стручњаци.

"Ако погледате укупну слику организованог криминала, тада видите комплетну типологију група - малих, средњих и великих - попут нормалних компанија", изјавио је Ернесто Савона, професор криминологије и директор истраживачког центра "Транскрајм", са сједиштем на универзитетима у Милану и Тренту.

"Транскрајм" се већ десет година бави истраживањем организованог криминала у Европи. Његови стручњаци не користе приватне истражиоце, него се ослањају на "отворене изворе", попут полицијских, владиних и медијских извјештаја.

Центар већ двије године ради на пројекту "Портфељ организованог криминала", који ће крајем септембра бити представљен у Бриселу, преноси портал "ЕУ обзервер".

Већи дио истраживања фокусиран је на западну Европу, а Савона признаје да је потребан додатан рад на анализирању организованог криминала у источној Европи и на Балкану.

Он каже да су криминалне групе постале мање у смислу организације, али су рашириле пипке у већем броју земаља и прошириле активности.

Еуропол, полицијска агенција ЕУ, процјењује да само четвртина од преко 3.600 европских организованих криминалних група има јасну етничку структуру.

Транскрајм" наводи да криминалне групе у само седам европских земаља - Француској, Италији, Финској, Ирској, Шпанији, Великој Британији и Холандији - остварију зараду од око 40 милијарди евра годишње од кријумчарења дроге, продаје фалсификоване робе и сексуалног искориштавања људи.

Савона упозорава да је узнемирујуће то што су мафијашке групе инфилтриране у легитимне послове, што надлежним службама отежава да их открију.

"Трговање у легитимној економији је најрелевантнији ефекат организованог криминала у Европи", наводи Савона на свом веб сајту и додаје да мафијашки новац "прља легитимну економију".

Он тврди да криминалне групе широм Европе годишње зараде 150 милијарди евра кроз легитимне послове. "Транскрајм" је у својој архиви забиљежио преко 550 одвојених инвестиција у седам земаља ЕУ.

"Они не улажу у високотехнолошку индустрију. Они за то немају ни знање нити новац", рекао је Савона.

Умјесто тога, криминалне групе, било да су италијнске, руске или кинеске, упумпавају свој новац у грађевинску индустрију, кафиће, ресторане и некретнине.

Кинеске групе нарочито су заинтересоване за сектор одјеће, а шпанске мотоциклистичке банде посједују радње за тетовирање и дјелују у сегменту индустрије обезбјеђења.

Савона наводи да италијанске групе "Коза ностра", "Камора", "Ндрангета" и остале годишње зарађују преко десет милијарди евра, али да њихов утицај опада.

 



  • Извор
  • РТРС


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА