Прва овогодишња седница Савета
Он је оценио да је у протеклих годину дана остварен велики напредак у испуњавању претпоставки за европске интеграције.
Ипак, Тадић је навео да је време да Европска унија постане заинтересована за Србију због добрих резултата, а не сталних проблема са којима је суочена.
Он каже и да не треба лицитирати роковима када би Србија могла да постане члан Европске Уније, већ да треба радити на уређењу друштва и државе у складу са европским стандардима.
“Пред Србијом је задатак да постане земља без које Европа не може, а тако ће бити само ако и надаље будемо фактор мира и стабилности, кључни фактор у борби против регионалног организованог криминала, и ако будемо ергетско и саобраћајно чвориште, и енергетска жила куцавица целог западног Балкана”, рекао је Тадић.
“Тај задатак који стоји стоји пред владом Србије је највећи задатак у наредне три године”, сматра он.
Савет је позвао Владу да настави и, у складу са могућностима, убрза доношење и примену закона важних за процес европске интеграције Србије, те да процени најповољнији тренутак за подношење захтева за чланство земље у Европској унији.
Истовремено, Савет очекује да ће ЕУ, без обзира на изазове са којима се суочава, остати привржена принципима политике проширења који подразумевају да напредак у испуњавању критеријума доноси и напредак ка чланству у Унији.
На седници је усвојена и Информација о мерама за убрзање процеса приступања Србије ЕУ за првих шест месеци ове године, а Савет је подржао одлуку Владе о отпочињању примене Прелазног споразума о трговини и трговинским питањима.
Влада Србије основала је Савет за европске интеграције 2002. као највише тело задужено за давање стратешких смерница и стварање националног консензуса по питању приступања земље ЕУ.
Актуелни сазив Савета за европске интеграције Владе Србије именован је на седници Владе 27. новембра 2008. године .
- Извор
- Б92
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »