Српска памет у Силицијумској долини
Ниш – У мору суморних информација и вести о непрестаном одливу српске памети, о Србији земљи која нуди јефтин, али не баш много квалификован људски потенцијал, пример Компаније „Моушн Ди-Ес-Пи” (Motion DSP) по свему је посебан и представља један од врло могућих и остваривих модела успешне будућности. Компанија из Калифорније, из чувене Силицијумске долине, која развија нове видео-технологије и којој је прошле недеље у свом издању тзв. бизнис секција „Њујорк тајмса” посветила посебну пажњу, има специфичан, али прави и аутентични српски ДНК.
Један од оснивача компаније је доктор електротехнике са Универзитета у Бостону, рођени Нишлија Никола Божиновић, у Србији и свом граду запамћен по изузетном и разноврсном ангажовању у време студија у Нишу. После завршетка постдипломских студија у Бостону, Никола је у Сан Франциску, користећи своја научна истраживања и сазнања основао компанију и одмах с неколицином пријатеља, али и колега по науци из студентских дана у Нишу, почео сарадњу која се из дана у дан све више грана и шири.
– Главна иновација српског тима на два континента, америчком и европском, јесте јединствена видео-технологија која драстично поправља квалитет видеа побољшањем резолуције, уклањањем шумова и стабилизовањем слике. Софтвер који је усвојен у компанији дистрибуира се и професионалним и обичним корисницима. А међу професионалцима су полиција, службе сигурности и обезбеђења, војска и њене службе и органи, банке и други системи – испричао нам је Никола Божиновић.
Наша технологија и иновације и достигнућа „Моушн Ди-Ес-Пија”, истиче Никола, привукли су изузетну пажњу инвеститора – познатих светских произвођача графичких картица NVIDIA – и омогућила партнерство с реномираним произвођачима компјутерских чипова – Интел – и скренули пажњу таквим компанијама какве су, на пример, „Мајкрософт”, „Гугл”, „Боинг”...
– Међу корисницима нашег софтвера су, поред бројних индивидуалних корисника, и елитни универзитети у САД, америчка влада, британски Скотланд јард и небројено много форензичких и сличних врхунских лабораторија широм света – каже др Божиновић.
Сарадња компаније, чије је седиште у Америци а технички део је у Србији, свакодневна је, истиче Никола Божиновић.
– Рад је изузетно специфичан. Свакодневно је део екипе у Србији у пуном ангажовању, а усклађивање рада с ритмом пословног живота на америчкој западној обали представља посебан изазов, неретко због велике временске разлике. На крају дана, ипак, преовлађују понос и пуно задовољство због рада са изузетним људима у мојој Србији. Јер, чињеница је да смо успели у нечему што није пошло за руком највећим светским и америчким лабораторијама с неограниченим ресурсима. То објашњава и потенцијал који поседујемо, али који у Србији ретко исплива на површину – појашњава доктор електротехнике с Бостона.
Посебно се Никола Божиновић осврнуо на „проблем” одлива српске памети из земље:
– То је разумљиво и сасвим је очекивано да и у наредном периоду млади и талентовани људи наставе да одлазе из Србије у потрази за професионалном афирмацијом. На нашој држави је, међутим, обавеза да обезбеди чвршћу повратну спрегу и везе с нашим људима у свету јер ће користи од тога имати и они, а још више Србија – истиче Никола Божиновић.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »