ЕЛИТИСТИЧКА ДЕМОКРАТИЈА
Врло често, а понекад и безобразно често, овде се говори о елити, елитама и другим врстама друштвених група које служе да се раслојавање обезбеди на најефикаснији начин. У свим случајевима елита се ствара вештачки а елитним се проглашава нешто што је испод сваког цивилизацијског нивоа.
У таквим условима ствара се одређени теоријски концепт који се у мање или више развијеном облику појављује у политичком животу Републике Српске, Федерације БиХ а богами и на свим нивоима заједничког организовања. Овај приступ су накалемили многобројни представници међународних организација и снага који су калемили елиту и тамо где је нема само да би остварили своје циљеве.
Сажето објашњење елитистичке демократије показује да је демократија као облик друштвених односа сведена на пуку форму, а да је на сцени неконтролисана владавина елите по садржају. Најбољи пример за то је институција Високи Представник која је од добро замишљене организације прешла пут до категорије неодговрни протекторат.
Елитистичка демократија се исказује кроз непоштовање политичке воље, наметање решења на свим нивоима, сметњу изабраним да врше поверене функције, надмено саопштавање народу да елита боље зна шта је за његово добро а шта није, те фаворизовање оних који раде у интересу елитиста.
На овај начин се обезбеђује влдавина малој групи људи који немају легитимитет а и легалитет им је упитан. Ако се сагледа да се у сарајевској политичкој кухињи из РС траже само они који ће да буду послушни и проглашавају их кооперативним демократама види се у ком правцу иде овакав облик демократије.
То није демократија већ њен врло опасан сурогат који се треба препознати и друштвена кретања, барем у РС, вратити у токове стварне демократије засноване на истини, поштовању и поверењу а не на било којој врсти елитизма.
prota49@yahoo.com
www.gtp.ovde.com
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »