BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Bo William Hadberg: Не можете заувијек остати протекторат

Bo William Hadberg: Не можете заувијек остати протекторат
29.06.2009. год.
Хедберг: У БиХ постоји "култура зависности"

Bo William Hadberg: Не можете заувијек остати протекторат
Морамо претпоставити да су пред нама поштени играчи који желе испунити политичку амбицију коју су изрекли...
29.06.2009. 07:48

Босна и Херцеговина бит ће међу приоритетима шведског предсједавања Европском унијом, које почиње 1. јула, изјавио је за "Дневни аваз" Бо Вилијам Хедберг (William), амбасадор Краљевине Шведске у Сарајеву.

- Процес проширења Уније наш је приоритет. Европска перспектива остаје, а ви знате да је министар вањских послова Карл Билт (Билдт) лично веома укључен у дешавања на западном Балкану и БиХ - каже Хедберг

Ваш министар Билт један је од оних који снажно заговарају затварање ОХР-а што прије. Је ли то ваш приоритет за БиХ током предсједавања?

- Не жели то само Шведска. ЕУ је на највишем нивоу потврдила да стоји иза транзиције. Она захтијева вријеме и о њој дискутирамо већ неколико година. Зашто? БиХ је потенцијална чланица НАТО-а и ЕУ и то претпоставља да та држава буде независна и да може сама опстати. Култура зависности од међународне заједнице, која стално нешто одлучује за БиХ, не иде уз чланство у Унији. За транзицију постоје увјети, неки су испуњени, али државна и војна имовина још преостају.

Зар ситуација са закључцима НСРС не показује да је још рано за затварање ОХР-а, чак и ако буду испуњени увјети. НСРС је могла усвојити закључке који су антидејтонски и антиевропски, а ко би их спријечио у томе да нема ОХР-а?

- Видим зашто постављате такво питање. ЕУ је јасно рекла да жали због усвајања ових закључака, јер су они сметња приступању Европској унији.

Зар то не потврђује да је РС само декларативно за европску БиХ, а стварно за неке друге циљеве?

- Ова земља, укључујући и ентитете, изразила је своју амбицију да буде чланица ЕУ и НАТО-а. То је наша претпоставка и ми хоћемо помоћи. Али, жалимо што се толико времена губи на реторику политичара из различитих центара. То одвлачи пажњу од правих питања - запошљавања, буџета, социјалних питања, економске кризе.

Је ли ту стварно само ријеч о реторици или је она само припрема за таква политичка дјела? Ево, закључци НСРС конкретан су поступак.

- Већ сам вам рекао какав је став Уније о закључцима. Ми знамо хисторију сукоба у БиХ. Дејтонски устав је валидан, али би неке промјене олакшале интеграцију БиХ у ЕУ. Жалимо због одсуства дијалога и компромиса.

Неки у БиХ сматрају да ЕУ, заправо, не помаже рјешавању ситуације, већ напротив, да ваш често неодлучан став само комплицира ствари. Како то коментирате?

- Ми смо често на мети критика, или радимо превише или премало. Филозофија ЕУ је да, јер БиХ жели ући у Унију, очекујемо да политичари и држава преузму одговорност за себе. Зато и желимо транзицију ОХР-а. Мислимо да је вријеме да се окрене лист. Не може се заувијек бити протекторат, што БиХ, у неку руку, јесте. Ми морамо претпоставити да су пред нама поштени играчи који желе испунити политичку амбицију коју су изрекли.

Ви стварно вјерујете да пред собом имате поштене политичаре?

- Морамо вјеровати да су озбиљни, како би друкчије дјеловали.

Зар се до сада нисте увјерили да се на БиХ не може примијенити стандардна политике проширења ЕУ, која је дала резултате у другим земљама?

- Слажем се да је БиХ специфичан случај ако погледате хисторију. Али, без обзира на то, ми овдје имамо велику мисију, много смо уложили. Фер би било рећи да можемо успјети. Али, то претпоставља да и у БиХ постоји жеља за компромисом. За годину и по имат ћемо изборе и надам се да ће се онда већина енергије трошити на конкретна питања умјесто да се наставља рат другим средствима, јер реторика само узима вријеме.

Када ће бх. грађани путовати у ЕУ без виза?

- Не могу говорити унапријед. То је сада техничко питање испуњавања увјета. Када увјети из Мапе пута буду испуњени, то ће се догодити. Технички и законски увјети морају бити испуњени и када се то деси, визе ће бити укинуте.


Аутор: Тарик ЛАЗОВИЋ

  • Извор
  • Дневни аваз
  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА