BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија увози отровну храну

Србија увози отровну храну
17.06.2009. год.
Преко граничних прелаза у земљу улази око 200 камиона дневно, а међу њима су и они са робом којој је истекао рок трајања, пуном пестицида, отрова, антибиотика, хормона...

БЕОГРАД - Грађанима Србије прети опасност од тровања и епидемија, јер у Србију у последњих седам дана улази храна без икакве контроле, сазнајемо од извора са царине. По ступању на снагу Закона о безебедности хране, санитарна инспекција више не контролише намирнице, већ се последњих дана на српској граници роба одмах пушта у промет.

Скандалозан поступак, како каже наш саговорник, настао је како би се увознички лоби на брзину обогатио увозећи сав отпад из Европе.

Контролишемо

Душан Пајкић, директор Генералног инспектората Министарства пољопривреде, негирао је да се храна увози без икакве контроле, већ да уместо санитарне инспекције то сада раде фитосанитарна и ветеринарска.

- Напротив, поред контроле фитосанитарне и ветеринарске инспекције, која је компетентна, и произвођачи имају обавезу да пре пуштања робе у промет доставе анализу о безбедности за сваки производ - каже он и додаје да се узимају узорци на граници и да не пуштају храну само са евидентирањем. По одговор на питање зашто санитарна инспекција не контролише здравствену исправност, иако је по закону обавезна, он нас је упутио на Министарство здравља. На констатацију да је за примену закона остављена могућност од две године, а да су они почели са применом одмах, Пајкић објашњава да је две године рок за привредне субјекте да се адаптирају на нове прописе. Са друге стране, у Министарству здравља нису одговорили на питања која се тичу контроле здравствене исправности намирница, иако је под њиховом надлежношћу санитарна инспекција.

Црно на бело

Министарство финансија, односно Управа царина послали су свим царинарницама упутство у којем, између осталог, стоји да они не знају ништа о уверењу о здравственој санитарној исправности и да ће их обавестити „кад добију ближе информације“. У обавештењу се даље наводи да ће се „контрола квалитета хране обављати кроз уобичајене контроле здравствено-хигијенске исправности, тако да се уверење о квалитету више неће издавати и самим тим неће бити услов за царињење робе“.

- Министарства пољопривреде и Министарство здравља практично су омогућили увоз хране без икаквих обавезних узорковања и лабораторијских испитивања ради утврђивања квалитета, а првенствено здравствене исправности. Здравствена исправност већег броја намирница се више не врши приликом увоза већ се одмах царине и пуштају у промет само са евидентирањем од стране фитосанитране и ветеринарске инспекције, које, у крајњој линији, нису ни компетентне за процену њиховог штетног утицаја на здравље људи, јер су оне пре свега надлежне за контролу биљних болести и спречавања уношења биљних штеточина у земљу, а ветеринарска за болести животиња. У супротном, људи би се лечили код ветеринара и пољопривредних инжењера - каже наш извор. - Тим поступцима појединци су цело становништво изложили опасности од уноса контаминиране хране и свих евентуалних појава епидемија. Он истиче да се први контингенти хране која је јефтина и сумњивог порекла већ налазе у продаји.

- Ради се о великој количини воћа, поврћа, кондиторских производа, меса, рибе, дечје хране... Због оваквих дешавања увознички лоби је интензивирао увоз јер се на овај начин долази до енормне зараде. У просеку, на граничним прелазима током 24 сата улази око 200 камиона дневно у земљу. Ту има и робе са истеклим роком трајања, пуне пестицида, отрова антибиотика, хормона...“

О каквим интересима је реч, довољно говори то што је Закон о безбедности хране (који искључује надлежности санитарне инспекције) почео да се примењује истог дана кад је и донет, односно 10. јуна, иако сам закон оставља могућност две године за примену јер је потребно створити материјално-техничке и кадровске услове, односно ко ће шта радити и на који начин. - Они чак нису донели ни подзаконске акте који би ближе уредили ову област. Некоме се једноставно журило да напуни џепове увозничком лобију. Али није јасно зашто санитарна инспекција и даље не ради свој посао, јер је на то обавезује Закон о санитарном надзору, који је и даље на снази. Сада око овог проблема трају жучне расправе између Министарства здравља и пољопривреде, које је иницирало брзу примену закона. Међутим, док се они расправљају, људи ће настрадати - истиче наш саговорник.

  • Извор
  • Глас јавности
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА