Амерички план капитулација Београда и Бање Луке
Након трибина организованих у Србији, РС и Канади, Фондација "Лорд Бајрон" 27. маја одржала је конференцију и у Вашингтону.
У сарадњи с Америчким савјетом за Косово, на петочасовној сесији на Капитол хилу, низ експерата представило је слику ситуације на Балкану и алармантне америчке иницијативе да поново потпали тамошње буре барута.
Отварајући конференцију, спољнополитички колумниста Даг Бандау изнио је став да је учешће у колонијалном пројекту на Балкану апсолутно против америчких интереса и да би за Вашингтон било најбоље да Балкан препусти Балканцима. Бандау је описао америчку и европску политику на просторима бивше СФРЈ као деструктивно лицемерје, гдје је једини досљедан принцип да Срби никад нису у праву.
Грегори Дејвис, који се бави проучавањем ислама, изложио је теорију да се Америка бави такозваном империјалном демократијом и у ствари користи исламски џихад као средство сламања држава и нација које из ма којег разлога одбијају да се приклоне америчкој доминацији.
Пуковник у пензији Роналд Хачет подржао је тезу да је балканска политика Запада недосљедна, односно лишена конкретних принципа. Српска спремност да се преговара о статусу БиХ и Космета схваћена је као слабост и охрабрила Вашингтон да поступи још агресивније.
- Дејтон је био компромис који су Срби нудили годину дана раније, али америчко одбијање довело је до десетина хиљада додатних непотребних жртава. Што се садашње ситуације у БиХ тиче, стандардни услови за пријем у ЕУ уопште не захтијевају укидање РС. Међутим, провучени кроз призму међународне заједнице, њима се правдају захтјеви за укидање РС! У самој ЕУ има земаља које су и те како децентрализоване (Шпанија, Њемачка) или чак на ивици распада (Белгија). Откуд толико инсистирање на централизацији БиХ? - пита се Хачет.
На то се надовезао професор Стивен Мајер, одличан познавалац бх. прилика, који је подсјетио да су позиви за ревизију Дејтона почели већ 1996.
- Дејтон почива на парадигми империјалне доминације Балканом и представља блиједу копију одредби Берлинског конгреса 1878. Иако вријеме хегемоније пролази, превише становника Балкана прихвата ову парадигму као реалност. А у ствари њоме се гради нешто што апсолутно нема основа у реалности. Покретачи садашње америчке иницијативе сматрају да је све у БиХ ишло како треба до 2006. (када је пропао "априлски пакет") и за то криве Буша Млађег и Милорада Додика, иако Буш није имао ништа с тим, а "априлски пакет" рушио је Харис Силајџић! Управо је америчка политика из деведесетих довела до садашњег стања, али то је чињеница с којом не може да се помири сујета људи који су ту политику кројили, а сада су се вратили на власт - истиче Мајер.
У другом дијелу конференције говорили су амбасадор Џејмс Бисет, Џејмс Џатрас те Срђа Трифковић. Амбасадор Бисет присјетио се улоге америчког амбасадора Зимермана на избијање рата у БиХ, нагласивши да је Зимерман био професионални дипломата и да није дјеловао из неких личних мотива већ по инструкцијама.
Силајџић минирао уставне промјене
Закључак који се мени намеће из свега што сам чуо јесте да се цијели амерички план за Балкан ослања на капитулацију Београда и Бање Луке. Што се Београда тиче, тај приступ можда има неког смисла, будући да је "жута коалиција" америчка креатура која се плаши сопствене сјенке. Али, мада је бар начелно могуће смијенити Додика и довести новог, послушнијег премијера РС, колико је то изводљиво у пракси? Уосталом, зар није баш Силајџић минирао америчке уставне промјене прије двије године? - истакао је Џатрас.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »