BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Амерички ракетни штит неупотребљив

Амерички ракетни штит неупотребљив
24.05.2009. год.

Врхови Беле куће и Кремља добили су потврду стручњака за своје сумње у оправданост постављања вашингтонског модела антиракетне одбране у средњој Европи. Обједињени тим експерата из САД и Русије је, после једногодишњег истраживања, оценио да тај „штит” не би био поуздана заштита од евентуалних пројектила из Ирана, чиме су га правдали његови пројектанти из овдашње претходне администрације.

Налаз ће додатно повећати већ исказану резервисаност председника Барака Обаме и његових сарадника према сврсисходности поменутих стратешких постројења, којима се Русија од почетка противила, доживљавајући их као претњу сопственој националној безбедности. Дијагноза би могла да допринесе, слути се, и поправљању односа две силе који су се изразито пореметили и спали на „најнижи ниво после хладног рата”, добрим делом због најаве постављања „штита” у Пољској и Чешкој.

Екипа од 12 експерата, по шест из обе земље, у извештају и препоручује сарадњу Вашингтона и Москве у антиракетној одбрани, као и онемогућавање Ирана да створи нуклеарни арсенал. Извештај – који је објавио „Ист-вест институт” са седиштима у Њујорку, Москви и Бриселу – такође констатује да је исламска република још поприлично далеко од могућности да атомске бомбе стави на далекометне пројектиле.

Према експертским прорачунима, додаје се, Техерану би за досезање јужне Европе таквим оружјем било потребно шест до осам година. А за евентуалну претњу Америци – читава деценија, и то под условом да му пристигне илегална инострана помоћ.

До објављивања ових резултата истраживања дошло је у стицају низа деликатности. Управо – кад САД и Русија преговарају о замени „застарелог” Споразума о ограничавању стратешког наоружања, из 1991. коме важност истиче на крају ове године, и уочи данашњег тестирања иранске ракете за коју се процењује да „може да досегне до Израела, југоисточне Европе и америчких база на Блиском истоку”.

У међувремену су се прошириле верзије да је подозрење према намерама Техерана у Израелу дошло до нивоа да „размишља о удару на иранска нуклеарна постројења”. Приликом прекјучерашњег сусрета са израелским премијером Бенјамином Нетанијахуом, Обама је дао „предност дипломатским напорима, уз могућно пооштравање међународних санкција” према Ирану.

Да ли ће се Америка и Русија договорити о „иранском изазову” који обухвата и „штит” и општи приступ нуклеарном наоружању, остаје да се види. Експертски налаз иде у прилог договарању, које би у оквиру „ресетовања” односа могло да се прошири и на нека друга поља око којих се Вашингтон и Москва већ подуже не слажу…



  • Извор
  • Етлеборо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...


Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА