Од 28 делегата из ФБиХ један Србин, од 14 из РС два Бошњака
СAРAЈЕВО - Представници бошњачких странака на састанку са потпредсједником СAД Џозефом Бајденом инсистирали су на измјенама Устава БиХ и то у дијелу који се односи на ентитетско гласање, чему су се лидери странака из РС оштро успротивили, сазнаје "Глас Српске".
Aргументи Бошњака били су да није ријеч о ентитетском него о етничком гласању, којима се блокира доношење закона неопходних за европски пут БиХ.
- Ми инсистирамо на укидању ентитетског гласања, јер се оно злоупотребљава. То је етничко, а не ентитетско гласање - каже Бакир Изетбеговић из СДA.
Лидери из РС сматрају да је ентитетско гласање једина заштита конститутивног српског народа који на тај начин има могућност да утиче на доношење одлука у Парламенту БиХ и успротиви се ако сматра да се њима крши интерес народа који представљају.
Према садашњем сазиву Парламента БиХ, Федерација БиХ у њему има 28 посланика. Од тог броја седам је Хрвата и само један Србин, и то Мирјана Малић из СДП-а БиХ.
Иако РС има дупло мање посланика у Парламенту БиХ - 14, има дупло више посланика Бошњака него Федерација. Од 14 посланика из РС, два су Бошњака и 12 Срба.
- Чувена мултиетничност ФБиХ завршава тиме да је број Срба четири пута мањи у њиховој делегацији него што је број Бошњака у мањој делегацији, тобоже, немултиетничке Републике Српске - каже делегат из РС у Дому народа Парламента БиХ Младен Иванић.
- Знају они да је стварно стање много другачије него што тврде и да смо ми много више мултиетнични него они, али ипак нас непрестано нападају тврдњама о националном ексклузивитету - рекао је Иванић, истичући да су те тврдње потпуно нетачне.
Посланик Лазар Продановић рекао је да подаци о националној заступљености у Парламенту БиХ говоре и о томе да Бошњаци манипулишу подацима о повратку у ФБиХ.
- Укидање ентитетског гласања довело би у незавидан положај РС, али и ФБиХ. Ријеч је о покушају да се његовим укидањем прибави већа економска моћ заједничких институција БиХ у односу на ентитете - рекао је Продановић.
Посланик у Парламенту БиХ Драго Калабић рекао је да су лицемјерне тврдње да је ентитетско гласање, у ствари, етничко.
- Не долази у обзир да се то укине. Ентитетско гласање је инструмент који нам је дат у Дејтону. Поред тога, са посланицима из Српске веома често гласају у два Бошњака који су такође из РС - рекао је Калабић.
Додао је да је ентитетско гласање уставна категорија и врста правног заштитног механизма да се не би нарушили односи у РС.
Замјеник предсједавајућег Дома народа у Парламенту БиХ Душанка Мајкић рекла је да ентитетско гласање у Парламенту БиХ обавезује на поштовање других и да се морају поштовати аргументи Републике Српске.
Већа реформа Устава није реална
Високи представник за БиХ Валентин Инцко сматра да већа реформа Устава БиХ није реална.
- Доћи ће до мањих измјена како би БиХ боље функционисала и како би била јефтинија. Сазрело је вријеме 13 година послије рата да се нешто мијења. Ја сам за то да у реформске процесе буде укључено што више странака, ако ни због чега другог, а то из практичних разлога, јер ће за то бити потребна двотрећинска већина у Парламентарној скупштини БиХ - рекао је Инцко.
Он је поновио да измјена Устава БиХ није услов за затварање OHR-а.
- ЕУ очекује неке промјене Устава јер неки његови механизми нису усклађени са Европском конвенцијом о људским правима - истакао је Инцко.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (3) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »