Центар направио жртву од насилника
БAЊA ЛУКA - Жртва породичног насиља С. Џ. (28) из Бање Луке поднијеће кривичне пријаве против референата Центра за социјални рада Бања Лука због малтретирања, од тренутка када се као жртва насиља тадашњег мужа М. Џ. из Бање Луке обратила Центру за помоћ.
Она каже да ће поднијети и тужбу против коначног рјешења Министарства здравља и социјалне заштите, који је као другостепени орган донио рјешење по којем се М. Џ. даје право да сина виђа три пута седмично насамо.
С. Џ. прича да је непрофесионалан и пристрасан однос социјалних радника бањолучког Центра за социјални рад почео крајем 2007. године када је са психички болесним мужем кренула у процес мирења брачних партнера, што је процедура која претходи разводу брака.
- Мој бивши муж и ја јавили смо се 2006. у породично савјетовалиште, првенствено због тога што смо жељели да спасимо брак који је био "пољуљан" послије константног психичког и два пута физичког насиља. Мој муж је и тада имао терапију које се често није придржавао - прича С. Џ.
У то вријеме, прича С. Џ., пролазила сам психичку тортуру од стране М. Џ. и његове породице.
- У Центру за социјални рад доживјела сам да се од насилника прави жртва. Свих пет особа у тиму тражили су од мене да своје дијете дам психичком болеснику са дијагнозом неспецификована психоза, али је "актуелно боље" - нагласила је С. Џ.
Директорици Центра Борки Вукајловић С. Џ. је упутила протестно писмо против рада референата Центра, на које никада није добила одговор.
У бањолучком Центру за социјални рад, послије упита "Гласа Српске" за више информација о овом случају породичног насиља добили смо сљедећи одговор:
"У складу са нашом обавезом да штитимо тајност података о конкретним корисницима нисмо у могућности да Вам дајемо овакве податке без писменог пристанка или захтјева корисника. Можемо Вас обавијестити да је сва коренсподенција која је била намијењена директорици њој и уручена. Све жалбе се у складу са законским процедурама (Породични закон РС, Закон о заштити жртава насиља и Законом о социјалној заштити РС) рјешавају на првостепеном нивоу у ЦСР и другостепеном нивоу у Министарству здравља и социјалне заштите РС".
С. Џ. каже да Центар од ње није тражио пристанак за слободан приступ подацима о њеном случају, и да, иако је 2007. требала бити забиљежена као жртва породичног насиља, у Центру никада није тако евидентирана.
Пријетње
С. Џ. каже да у посљедњих мјесец дана из Центра за социјални рад прима позиве у којима се од ње тражи да сина препусти бившем мужу. Она каже да јој није дозвољен ни приступ документацији из њеног случаја, на шта као странка у поступку има право. С. Џ. није добила ни позив на расправу која је одржана 8. маја, за коју је сазнала неколико дана касније.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »