BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Гостимир Поповић

ДРЖАВА БЛАГОСТАЊА

ДРЖАВА БЛАГОСТАЊА
18.05.2009. год.
Држава као организациони систем има много својих израза а један од њих је и појам “држава благостања” који се углавном користи у програмима многих политичких партија, али по правилу само као неповезана прича а не као квалитетан и проверљив приступ организовању.

Пише: Гостимир Т. ПОПОВИЋ, војно политички аналитичар

prota49@yahoo.com

www.gtp.ovde.com

Држава као организациони систем има много својих израза а један од њих је и појам “држава благостања” који се углавном користи у програмима многих политичких партија, али по правилу само као неповезана прича а не као квалитетан и проверљив приступ организовању.

У савременим условима политичке странке, од оних условно великих па до такозваних комби партија, дају мање више празна обећања о организацији система чија би карактеристика било благостање и једнакост а не сиромаштво и неједнакост.

Сам појам који се користи у српском језику свој извор има у недовољно тачно преведеном термину на енглеском језику “тхе велфаре стате”. У сваком случају приступ је доста различит од вестфалског модела државе који поједини кругови покушавају упорно да прецртају на БиХ, без обзира на актуелна решења и ниво политичке воље.

Ако систем БиХ посматрамо као сложени систем састављен од два елемента (Република Српска и Федерација БиХ) пут ка остварењу циља о држави благостања иде правцем децентрализованог уредјења у свим друштвеним функцијама. Како сада стоје ствари постоје најмање три концепта који су дијаметрално супротни.

Први, Република Српска се залаже и предузима веома видљиве потезе на правцу децентрализације и организације система који ће да буде барем близу неком облику друштвеног благостања. И то је видљиво на сваком кораку и у свим потезима њених институција.

Дрги, Федерација БиХ настала на присилном уједињењу Хрвата и Бошњака (Вашингтонски споразуми) је врло дисфункционално организована, што је њихов проблем, али стално предузима мере да се та дисфункционалност пренесе и на РС, што већ више није само њихов проблем.

Трећи, Заједничке институције које Бошњаци виде као снажан инструмент за унитаризацију и монополско понашање у друштвеним пословима постају значајна сметња развоју друштва благостања.

У оваквим условима далеко смо и од нормалног живљења а камоли градње друштва благостања.



  • Повезане теме


Коментара (5) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Суд у Москви осудио је америчког држављанина Јуџина Спектора на 15 година затвора и значајну новчану казну због шпијунаже.

Вашингтон је раније наводно предложио одлагање чланства Кијева у алијанси, изјавио је руски председник


Кијев је најавио да ће престати са транзитом руског гаса ка ЕУ 1. јануара

Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...


У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА