Годишњица страдања Срба у Бљеску
Четрнаеста годишњица страдања Срба у западној Славонији у хрватској акцији "Бљесак", обележава се парастосима у Београду и Градишки. У хрватској војно-полицијској акцији, за непуна два дана, хрватске снаге протерале 15.000 Срба из западне Славоније, која је у то време била под међународном заштитом. И даље нема јавних осуда.
Парастосом погинулим и несталим, који ће бити служен данас, у 11 сати, у цркви Светог Марка у Београду, биће обележена 14. годишњица страдања српског народа у западној Славонији у хрватској војно-полицијској акцији "Бљесак", најавило је Удружење породица несталих и погинулих у Крајини и Хрватској.
Парастос ће бити служен и у храму Пресвете Богородице у Градишки и другим црквама у Републици Српској, где у избеглиштву живи највећи број Срба протераних 1995. године из западне Славоније.
У Градишки, са моста спаса, биће спуштени венци у реку Саву.
У хрватској војно-полицијској акцији, за непуна два дана, хрватске снаге протерале су 15.000 Срба из западне Славоније, која је у то време била под међународном заштитом.
И даље без јавних осуда
Према подацима Документационо-информативног центра "Веритас", у "Бљеску" су убијене 283 особе, од којих 57 жена и деветоро деце, за шта до сада нико није одговарао.
"Ни четрнаест година после, нема јавних осуда нити јавних сећања на жртве акције Бљесак", саопштава "Веритас" и указује на то да се ни Хашки суд није интензивно бавио злочинима над Србима у тој акцији.
Поводом годишњице страдања Срба у западној Славонији, у манастиру Крушедол, на Фрушкој гори, ће у суботу, 9. маја, бити служен парастос и одржан трећи Крајишки црквено-народни сабор "Крушедолска звона", саопштила је Асоцијација избегличких удружења Срба из Хрватске.
Сабор ће почети светом архијерејском литургијом, а потом ће бити служен парастос свим Србима страдалим у ратовима деведесетих година прошлог века и умрлим у избеглиштву.
- Извор
- РТС
Коментара (12) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »