BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Власт се анкетама обрачунава са Србима

Власт се анкетама обрачунава са Србима
16.06.2007. год.

Из "Српске листе" јуче је саопштено да најоштрије осуђују најновији напад црногорског режима на српски народ у Црној Гори, овога пута посредством анкета које директно покушавају да се обрачунају са моралним дигнитетом и интегритетом Срба у Црној Гори. Шеф Информативне службе СНС-а Јован Вучуровић оцијенио је да се "режим преко квази-невладине, а у ствари очигледно владине организације познате као ЦЕДЕМ, директно упустио у процјене и оцјене степена толеранције националних заједница у Црној Гори"
- Није тешко погодити - као најнетолерантнију националну групацију оцијенио је Србе. Главни методолог ЦЕДЕМ-а Милош Бешић, из Крушевца је себи дозволио луксуз да оваквим истраживањем додатно долије уље на ватру на ионако ровиту политичку атмосферу у Црној Гори. Иако немамо повјерења у црногорско правосуђе, дужни смо да, као савјесни грађани, позовемо државног тужиоца да процијени да ли ово истраживање улази у домен изазивања националне и вјерске нетрпељивости или постоји нека рупа у закону која дозвољава да се врше процјене о понашању, афинитетима и намјерама читавих колективитета-рекао је Вучуровић додајући да СЛ остаје доследна свом геслу ,,сва права свима" и жели да заштити не само Србе, већ и све друге који су овим истраживањем обухваћени.
Он је истакао да је јасно да су "ова квази-истраживања рађена у сврху напада на читав један народ, само због његове јасне дистанце и опозиционог размишљања у односу на ДПС и СДП".
-Жеља грађана српске националности да размишљају својом главом и бране своја основна права очигледна су сметња актуелној власти. СЛ позива политичке субјекте и НВО да се одреде према овим истраживањима и беспризорном покушају креирања јавног мњења -закључио је Вучуровић.
Из Албанске алтернативе оцијењено је да је повећана етничка дистанца према Албанцима "производ политичког дјеловања владајућих структура и негативне медијске слике о албанском народу у Црној Гори. - Поред већ традиционалног негативног става према Албанцима на Косову као узроку сукоба и нестабилности, такав став се у последње вријеме пласира и кад су у питању Албанци у Црној Гори. Почев од хистерије око питања регионализације, затим измишљене опасности од протеста и легитимних захтјева грађана за враћањем статуса општини Тузи и бескрупулозним наметањем имиџа терориста у политички мотивисаној и исценираној акцији "Орлов лет". Врхунац политичког лицемјерства представља неоправдано хвалисање црногорских власти мултиетничким складом као својеврсним обиљежјем црногорског друштва. ЦЕДЕМ-ово истраживање јасно разоткрива и ову лажну слику-оцијењено је из АА.
Како се додаје, годину након обнављања црногорске државности, којој су свој пуни допринос дали и Албанци, држава им узвраћа изазивањем неповјерења и игнорисањем захтјева да се мањинска права гарантују уставом.
Посланик Бошњачке странке Кемал Пуришић казао је да и истраживање показује да се у Црној Гори међуетничка дистанца увећава.
- То је чудно, и не би требало да буде наслеђе државе која има 15-16 година искуства у грађанском устројству. То је индикатор свих проблема црногорског друштва. Вјерујем да је у доброј мјери узроковано свим проблемима које смо имали у периоду рата у окружењу, као и за вријеме које је обиљежио референдум. У оваквој ситуацији свакако се не може говорити о мултиетничком складу и толеранцији коју власт стално истиче. Овакви односи имају за последицу одређени степен дискриминације мањинских заједница и искривљену слику о мултиетничком складу при доношењу конкретних одлука у запошљавању или запосиједању високих функција у држави, као и у афирмацији културне баштине мање бројних заједница. Није нормално да бројније националне заједнице -Црногорци и Срби имају мању етничку дистанцу према Русима и Италијанима него према Бошњацима и Муслиманима, са којима су комшије и у неку руку род.наравно, осим ако критеријум није блискост са руским капиталом и италијанским глисерима - рекао је Пуришић.

Вукадиновић: Црногорци неће да им мањине шефују

Социолог и политички аналитичар Срђан Вукадиновић сматра да ЦЕДЕМ-ово истраживање не показује битна одступања од претходних.
- Није никаква новост да је највећа дистанца према Албанцима и Ромима. Не можемо рећи да је искључиво политички разлог ове дистанце него има и предрасуда према мањинским групацијама у Црној Гори. Истраживање етничке дистанце се иначе разматра у оквиру опште проблематике друштвених предрасуда. Ако можемо рећи да је разлог испољене етничке дистанце према Албанцима политичке природе због догађаја на Косову, а пошто је српска популација бројна у Црној Гори, за однос према Ромима разлог је нешто друго. У питању су предрасуде по којима мало људи би жељело Рома за брачног друга, комшију или руководиоца. Присутне су предрасуде да Роми воле да украду, преваре, што је утицало на такав резултат истраживања - казао је Вукадиновић.
Он тврди да је специфичност истраживања то што је показало да је српска популација најнетолерантнија према одређеним националним групацијама.
- Трећа специфичност је да Црногорци више воле да су им мање брачни другови или комшије него надређени на послу. То показује да Црногорци много више желе напредовање на друштвеној љествици него да неке ствари које конституишу идентитет превазиђу и буду толерантни. Повећање нетрпељивости не треба да забрињава. Однос међу народима много више зависи од политичке зрелости сваке популације понаособ него од залагања државе за мултиетнички склад -закључио је Вукадиновић.



  • Извор
  • dan.cg.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА