Патријарх руски Кирил: Опасност од нестанка Срба и православног наслеђа на Косову
МОСКВА, 14. марта - Његова Светост Патријарх московски и све Русије Кирил упутио је писмо предсједнику Парламентарне Скупштине Савјета Европе Луису Марији де Пучу и генералном директору УНЕСКО-а К. Мацури.
Подсјетивши да се 17. марта навршава пет година од трагичних догађаја на Косову и Метохији, када су националистички екстремисти почели погроме на Србе, који су довели до масовног нарушавања људских права, стотине жртава, потока избјеглица и разрушења десетине цркава и манастира у том крају, поглавар Руске православне цркве је истакао:
“У центру савремене Европе десили су се варварски догађаји, од којих ране нијесу зацијелиле ни до дана данашњега. Срби немају могућности да се врате на своју земљу и своја огњишта. До данас се налазе у руинама црквени споменици свјетског значаја. Међу њима су објекти архитектуре који се налазе под заштитом УНЕСКО-а: Сабор Богородице Љевишке, манастир Светих Архангела (14. вијек), манастир Светих бесребрника Козме и Дамјана у Зочишту (14. в.), манастир Девич (11. в.), храм великомученика Георгија (15. в.), храм светог Николе у Белом Пољу (19. в.), црква светог Николе у Приштини, богословија светих Кирила и Методија, епископски двор у Призрену. По подацима Српске православне цркве, за вријеме присуства међународних миротворних трупа на Косову је пострадало више од стотине црквених здања”.
У писмима предсједнику Парламентарне Скупштине Савјета Европе и генералном директору УНЕСКО-а Његова Светост потврђује: “На жалост, међународне организације нијесу могле обезбиједити њихову заштиту и предузети активна дејства за обнову порушених светиња и обезбиједити повратак Срба у своје домове. Једнострано проглашење независности Косова није утицало на побољшање ситуације, већ напротив, замрзло је позитивне процесе у том региону. Више од тога, настављају се провокације екстремиста на дјелујуће цркве и манастире. Ниво њихове заштите од стране миротворних снага је општро снижен, а безбједносне зоне око њих ионако нијесу створене. Нарушен је систем снадбијевања црквених комплекса храном и стварима које су неопходне за елементарни живот. Расте неповјерење у ефикасност међународних организација и њихову добру вољу, која је усмјерена на заштиту националних мањина и њиховог достојанства”.
Његова Светост је подвукао: “У Руској православној цркви постоји озбиљна бојазан да ће садашњи курс администрације Косова и Метохије и пасивна позиција међународних снага довести до коначног резултата који ће бити нестанак православног наслеђа у том крају”.
Обраћајући се Луису Марији де Пучу, Свјатјејши Патријарх Кирил је позитивно оцијенио програме Савјета Европе за обнову дијела порушених светиња. Међутим, каже се у посланици да рушевине својим димензијама захтијевају веће напоре цијелог цивилизованог свијета. “Посебна пажња од стране међународних организација, који своју активност граде на принципима људских права, неопходна је хиљадама избјеглица и привремено смјештених лица. Њихово право на повратак у своје домове и безбједност нијесу гарантовани”, изјавио је Патријарх.
“Обраћам се Вама и Парламентарној Скупштини Савјета Европе с молбом да подигнете свој глас, да помогнете жртвама злочина, да урадите све што је могуће да се обнови правда и усели нада у срца људи на Косовској земљи Србије”, каже се у писму поглавара Руске цркве.
У посланици генералном директору УНЕСКО-а К. Мацури Његова Светост Патријарх московски и све Русије је казао: “Ми позитивно оцјењујемо напоре, које је предузимао и предузима УНЕСКО обнављајући порушене православне манастире и цркве на Косову и Метохији, подржавамо спремност руководства Русије и других земаља за сарадњу са УНЕСКОМ по датом питању”.
Извор: Патријаршија.Ру С руског: Марија Живковић
- Извор
- www.dverisrpske.com
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »