BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Гасоводом из Русије у Немачку могу да крену руски тенкови и војници.

Гасоводом из Русије у Немачку могу да крену руски тенкови и војници.
12.02.2009. год.

Гасоводом из Русије у Немачку преко дна Балтичког мора могу да крену руски тенкови и војници.

Овим и даље плаше житеље Европе опоненти Северног тока. Међутим управо овај нови пројекат може да означи крај сасвим реалној уцени Европе од стране земаља транзитера руског гаса, сматра наш аналитичар Константин Гарибов.

Око 20 земаља Старог Света осетило је на себи у јануару последице гасне блокаде, када је Украјина блокирала транзит руског горива. Ауторитет највишег политичког руководства Русије и напори партнера из ЕУ помогли су да се кијевски уцењивачи принуде на гасни мир. То је очигледно пружило основе премијеру Украјине Јулији Тимошенко да увери Европу на недавној Минхенској конференцији о безбеднсоти да више не треба градити гасоводе око Украјине, поршто проблема око транзита руског гаса нема и неће ни бити. Међутим, то је у уторак фактички дезавуисао председник Виктор Јушченко. Нисам се бавио вашим смрдљивим гасом, пребацио је он премијеру не на било ком месту, већ на седници Савета националне безбедности. Најоштријим изразима он је критиковао гасне споразуме Кијева са Москвом, који су омогућили укидање гасне блокаде Европе. Испоставља се да премијер уопште није био опуномоћен да преговора са Москвом у условима када је становништво низа европских земаља једностано почело да се смрзава у својим становима без руског гаса, који је за то време лежао у складиштима у Украјини.

Земља-транзитер поново уцењује Европу. Није ли то нови повод опонентима Северног тока да се замисле над тим шта заиста угрожава безбедност континента – руски тенкови и војници „из гасне цеви“ или празне гасне цеви? Генерални директор фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов позива да се ослањамо на чињенице, а не на емоције.

“Многи европски експерти се чак не упуштају у било какве детаље у цифрама. Код њих просто постоји емотивни осећај да је Русија ставила Европи нож под грло, зато се сваки пројекат проширења испорука разматра као додатна полтичка претња. У суштини не траба заборавити да је Северни ток јединствен по томе што у експлуатацији, транспорту и пласману гаса Русија ради у тесном партнерству са компанијама Немачке и Холандије.
Европљани ће имати могућност да у потпуности контролишу ситу”.

Између осталог да утврде да ли ће руске поморске платформе на Балтичком мору по маршрути гасовода бити опремљене камерама за посматрање територије приобалних држава. Јер овај пасаж и даље озбиљно смета парламентарцима низа земаља у региону да се изјасне у корист Северног тока.



  • Извор
  • Глас Русије
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА