Нови протест прешевских Албанаца
Више од хиљаду Албанаца окупило се у Прешеву, тражећи ослобађање девет припадника „гњиланске групе”, осумњичених да су починили ратни злочин на Косову, 1999. године.
На протесту је прочитана усвојена декларација Скупштине одборника албанских странака у којој је оцењено да је стање безбедности на том подручју „забрињавајуће, са тенденцијом погоршања”.
Скупштина албанских одборника три општине југа Србије - Прешева, Бујановца и Медвеђе - поново је затражила безусловно ослабађање припадника „гњиланске групе”.
Ухапшени припадници Ослободилачке војске Косова су осумњичени да су на подручју Гњилана киднаповали 159 цивила српске националности и убили најмање 51 особу.
Председник Скупштине општине Прешево и лидер Демократске партије Албанаца Рагми Мустафа рекао је да се данас навршава месец дана од њиховог хапшења и Скупштина одборника албанске националности очекује да ће они бити пуштени на слободу.
Мустафа је рекао да је Скупштина одборника осудила „бруталан начин хапшења деветочлане групе у Прешеву” и да је та акција „политички мотивисана”.
Председник општине Прешево Надер Садику је да је Скупштина свих албанских одборника одлучила да они преузму организовање протеста, што је до сада радило Удружење ветерана ОВПБМ да не би „дошло до инцидента јер се повећава напетост”.
„Тражимо да се ухапшени чланови гњиланске групе ослободе јер не верујемо да су починили злочине за које се терете, иначе сигурно не би одлучили да остану да живе и раде у Прешеву где се налази српска полиција и Жандармерија”, рекао је Садику.
Председник општине Бујановац Шаип Камбери је упозорио да је „од краја децембра, од хапшења чланова гњиланске групе, почело заоштравање ситуације у региону”.
Амнестија за бивше припаднике ОВК
Одборници су затражили расветљавање свих злочина почињених над албанским цивилним становништвом на подручју три општине југа Србије у периоду 1999 -2001. године.
Затражена је и „пуна амнестија за бивше припаднике Ослободилачке војске Прешева Бујановца и Медвеђе”.
Одборници су подржали иницијативу међународних експерата у Приштини да досијеа ухапшених припадника „гњиланске групе” буду достављена Суду за људска права у Стразбуру.
Оцењено је да је последња акција хапшења у Прешеву представља наставак „непрестаних покушаја криминализације Албанаца као заједнице”.
Од релеватних међународних фактора затражена је гаранција споразума о миру из 2001. године и покретање и посредовање у разговорима Владе Србије и политичких представника Албанаца трију општина југа Србије. У тим разговорима би требало би размотрити спречавање погоршања политичке и безбедносне ситуације на југу Србије и могућности њеног напретка, ради „дугорочне политичке и економске стабилности”.
Протест који је одржан испред зграде СО Прешево завршен је без инцидената, уз албанске и заставе Европске уније, а на паролама се могло прочитати „Прешевска долина је Косово”, „Прешевска долина без жандармерије”, „НАТО мониторинг у прешевској долини” и „Борцима за слободу није место у затвору”.
Полиција је у децембру у Прешеву ухапсила десеторицу припадника такозване гњиланске групе који се терете за злочине над Србима у регону Гњилана почињене 1999. године.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »