ВЕЛИКА ОПСЕНА
Пише: Гостимир Т. ПОПОВИЋ, војно политички аналитичар
prota49@yahoo.com
www.gtp.ovde.com
Само неколико минута после 12 сати (ипак са закашњењем) одржана је церемонија полагања заклетве на којој је Барак Хусеин Обама кроз 35 изговорених речи преузео дужности али није сигурно и обавезе. Сама заклетва неби била предмет анализе да се сутрадан није поновила, јер наводно, Председник није добро (правилно) изговорио једну од речи заклетве. Ситничави аналитичар би могао да упита која је сада заклетва званична, она на церемонији, или она у кабинету. Али оставимо то да видимо шта нас чека.
Ма колико изгледала еуфорично и бајковито карневалска атмосфера није показала да постоје намере за решавањем своје и светске економске кризе а проблем интегралне безбедности на планети није ни дотакнут.
Три основна глобална проблема која су остала од претходне/претходних администација нису ни начета а подаци говоре да би могла да се развију у још веће проблеме. То су; највећа светска економска криза на планети у последњих 90 година, нови рат на Блиском истоку са тенденцијом ширења на средњи, те стари ратови у Ираку и Афганистану.
Велика опсена ће да остане запамћена по до сада највећим трошковима као i по до сада невиђеним мерама безбедности.
Трошкови су заиста огромни и непримерени условима а цифра од 150 милиона долара је заиста прекомерна и представља врло некоректан однос према свим деловима света где су забринути за голо преживљавање.. То не ублажава ни чињеница да је око 100 милиона прикупљено од “донатора”.
Иако су до сада новоизабрани Председници долазили на церемонију углавном у отвореним кочијама или аутомобилима, долазака Барака Хусеина Обаме под 5 тона блиндираног стакла је заиста представља јасан знак каква је стварна ситуација, али и сигнал како ће ствари да се одвијају.
И да се још каже да је Председник већ на почетку свог мандата почео са причом да “неће да буде у могућности да испуни сва дата предизборна обећања” закључци о наредном времену нису не само оптимистички већ указују на врло велику могућност даље ескалације светске кризе али и угрожавања глобалне интегралне безбедности.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »