Украјинска федеративна република?
Сукоб у Украјни све јаче утиче на фудаменталне противречности између запада и истока земље. Подигнуто је питање о новом ревидирању устава, а експерти и политичари говоре о томе да ради спаса своје целовитости Украјина треба да пређе са унитарног модела управљања на федеративно уређење.
Идеја федерализације Украјине није нова. Први пут су се за федерацију заложили управо на западу земље, у историјској Галицији, тежећи да тамо осигурају самоуправу. Али када је читава земља постала независна 1991. године, западноукрајински политичари су сматрали да је циљ достигнут и да нема никакве потребе да се пружа сада не западу, већ истоку, неко аутономно прво. За време наранџасте револуције 2004. године питање федерализације је било постављено на истоку, од стране Виктора Јануковича и Партије Региона. Идеја федерализације је била основа политичког програма Партије региона, са којим је она кренула на изборе и победила 2010. године.
Ове недеље лидери опозиције су изјавили да неће допустити федерализацију Украјине. Зашто? Зато што исток данас игра улогу краве музаре за запад, сматра директор Института за земље ЗНД Константин Затулин.
- За то постоје директни економски разлози. Јер запад Украјине живи од дотација које се стварају радом истока. На пример, Волинска област на западу Украјине – 74% њеног буџета је дотационо. Истовремено у Дњепропетровској области на истоку Украјине од укупног бруто производа области остаје свега 18%, све остало се одузима и преко буџета прераспоређује у корист запада. Неприродна ситуација: људи на истоку раде, како би на западу могли да се спроводе раскошни социјални програми, граде путеви, тунели, да се бави уређењем и слично. При томе на западу значајни део становништва не борави стало у Украјини, већ као гастарбајтери зарађују новац не држави, већ себи, у Европи или Русији.
Не чуди што западноукрајински политичари неће прихватити разговоре о федерацији, без обзира на то што она претпоставља слободни избор губернатора, који се сада именују из Кијева. Запад не жели буџетски федерализам, сматра Константин Затулин, он жели да и даље гура руку у џеп украјинске државе. И не жели да исток добије политички субјективитет.
Данас опозицију активно подржавају у том политичари геополитичог Запада, као што је то било у доба наранџасте револуције, када је амбасадор Немачке путовао у Доњецку област да убеђује тамошњу елиту да федерализација не вреди. Међутим управо такво уређена са могућношћу самоопредељења делова земље који се не слажу између себе може данас да је сачува од распада. Говори Константин Затулин.
- У насталим условима федерализација Украјине ствара реалне могућности за очување Украјине као државе. Чак и за разлику од наранџасте револуције, усијање је достигло крајње границе. Федерализација претпоставља поделу овлашћења. На истоку се не види други пут коегзистенције у оквиру Украјине осим гаранције да претходна схема при којој запад наручује музику коју исток плаћа, за исток је неприхватљивија. Федерализација није увертира за распад Украјине. То је вакцинација од распада Украјине.
Потенцијално идеја федерализације Украјине има озбиљан идеолошки, економски, социјални ресурс. Али њена реализација зависи од политичке воље Кијева, уверен је извршни директор Политиколошког центра Север-Југ Алексеј Власов.
Тема федерализације све чешће се чује не само у украјинским, већ и у међународним медијима, зато што, по мишљењу многих експерата, то је реална алтернатива процесу полураспада у којем се сада налази земља. Независно од тога чиме ће се завршити сукоб на мајдану, неслагање истока и запада Украјине – идеолошко, ментално, цивилизацијског, које се у тренутку политичке кризе испољава све рељефније, прети целовитости земље и може да доведе до разбуктавања грађанског рата.
Ксенија Фокина,
- Извор
- Глас Русије/ vostok.rs
- Повезане теме
- Украјина
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »