BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

"Рат за Косово" из пера дипломате

07.12.2008. год.

Књига "Рат за Косово" Миодрага Лекића, која се у понедјељак може купути уз примјерак Дневне новине "Дан", дневник је бившег југословенског амбасадора у Риму, за вријеме НАТО бомбардовања Србије и Црне Горе 1999. године.
Ово дјело у Италији објављено под насловом "Мој рат против рата", изазвало је велику пажњу читалачке јавности и већ је доживјело неколико издања, а у Каљарију је прошле године добила награду "Франческо Алцијатор" као најбоља књига објављена на италијанском језику, у посљедње двије године на Медитерану.
"Мој рат против рата" настао је као нека врста дневника за вријеме бомбардовања СРЈ, када је Лекић остао једини амбасадор СРЈ у некој од кључних земаља ЕУ. У њој су описани сусрети Лекића са представницима међународне заједнице и италијанске владе за вријеме бомбардовања. Дјело представља дневник који је водио као југословенски амбасадор у Риму у вријеме ваздушних напада НАТО на Србију, Црну Гору и Косово 1999. године. Објављена је 2006. године у Риму, а превела је београдска издавачка кућа "Службени гласник" и представљена на прошлогодишњем међународном сајму књига у Београду.
Приликом промоције ове књиге у Србији, истакнуто је да она није фингиран већ аутентичан дневник збивања у доба НАТО бомбардовања СРЈ што јој даје атрактивност и привлачи читаоце, као да гледају филм.
Говорећи тада о свом првијенцу, бивши дипломата је рекао да је дјело настајало ноћу, када су се завршили напорни и бурни дани, а касније је тај дневник о данима бомбардовања СРј средио и видио да може да буде књига.
- Ово је мој скроман допринос, из дипломатског угла свједочење о „црној кутији", која ће се одмотавати дуго. То је била невјероватна интервенција, која је названа хуманитарном, а уствари брутална, нелегална, ван система међународног права - рекао је Лекић.
Он је објаснио да је пишући дневник покушао да буде дискретан, али не и да нестане из њега и догађаја и истовремено искрен, што није баш пратеча карактеристика дипломатске професије.
- Мој циљ није био да пишем историју у првом лицу једнине, већ сам записивао оно што се дешавало у тој магли војној и моралној тога рата, који по свим оцјенама остаје контроверзан. И сигурно да ће се многи, а посебно ми са ових простора враћати реконструкцији тих догађаја - рекао је тада Лекић.

Ријетко свједочанство

Пишући о књизи "Мој рат против рата" Антонио Сака у чланку објављеном у "Сецоло дћИталиаЋ 2006. године казао је да ова "дивна књига Миодрага Лекића јесте ријетко свједочанство, страствено и уравнотежено, написано интелектуално у традицији класичне дипломатије". По мишљењу Маре Гарголет из "Коријера дела Сера", "дневник Миодрага Лекића представља изузетно документовану реконструкцију (дипломатску, историјску, медијску) рата који у историју одлази и као хуманитарни, медијски је Лекић (у ратним данима чест гост популарних емисија "ПинокиоЋ и "Порта а портаЋ) ставио до знања јавности, да је амбасадор своје земље, а не владе".
У чланку објављеном у јуну 2006, Марко Ботарели је записао да Миодраг Лекић није било какав Црногорац, публика га је упознала као човјека британске елеганције, отмене елоквентности којом се супростављао рату на Косову и његово тадашње амбасадорско искуство сада је испричао у књизи "Мој рат против ратаЋ.
- Лекић у својим дневничким забиљешкама изражава своја виђења субјективно и емотиво, што не умањује уравнотеженост његових анализа - забиљежио је Марко Галеаци.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА