BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина: Слични услови били постављени Србији која је на сопственој кожи осетила драматичне сценарије обојених револуција

Украјина: Слични услови били постављени Србији која је на сопственој кожи осетила драматичне сценарије обојених револуција
03.12.2013. год.
Запад јача притисак на Украјину


Не бисмо хтели да мислимо да се у Европи данас планира нова наранџаста револуција у Кијеву – тако је прокоментарисао драматични развој ситуације око Украјине стални представник Русије у ЕУ Владимир Чижов. Ипак развој догађаја сумњиво подсећа на већ одрађене у Србији, Грузији и истој тој Украјини сценариј. Прво се реализује велика пропагандна обрада јавног мњења у смислу потребном Западу. А ако власти покушају да делују у другом правцу, организују се масовна антивладина иступања насилног карактера, која се приказују као дејства демократски расположених маса против антинародног режима.

Одбијање председника Јануковича да потпише документа о асоцијацији Украјине са ЕУ имало је пре свега економско-финансијску позадину. Ево како је прокоментариоса ову ситуацију за Глас Русије председник Европског Центра за геополитичку анализу у Варшави Матеуш Пискорски.

- Кијев је до последњег тренутка водио преговоре са Бриселом о крајње важном по себе питању: да ли ће ЕУ дати Украјини довољну финансијску помоћ како би се компензовали огромни губици од промене економске оријетнације са Москве на Брисел? Али јасан одговор у Виљнусу није био дат. Кривица за фијаско програма Источно партнерство лежи између осталог на министру спољних послова Пољске Радославу Сикорском, који је био један од твораца овог пројекта. При томе да приметим да Пољска не поседује јаке полуге унутар ЕУ за решавање стратешких проблема у сфери економије и финансија.

Споразум који је Брисел понудио Кијеву за потписивање принципијално се разликује од докумената са сличним називом (споразума о стабилизацији и асоцијацији) које ЕУ склапа са земљама кандидатима. У њима је заиста прописана мапа пута придруживања поједине државе ЕУ и садрже се конректне обавезе страна. Споразуми за бивше земље СССР не носе конкретне обавезе за њихов пријем у европске редове. А захтеви им се постављају.

Тако у равноправан излазак на еворпска тржишта украјински произвођачи не треба да се надају. А губитак тржишта Царинског савеза (Русија, Белорусија, Казахстан) од 170 милиона људи постаће реална чињеница. Па и већ израчунате губитке од 160 милијарди евра које прогнозирају украјински економисти нико у ЕУ неће компензовати.

Слични услови су сада постављени Србији која је на сопственој кожи осетила драматичне сценарије обојених револуција. Пред микрофоном Гласа Русије је члан Старешинства српске странке Двери Срђан Ного.



Преузмите аудио фајл


У ЕУ већ отворено је почело да се говори о увођењу сакнција против украјинског руководства. Запад наставља да повећава ставке у својој украјинској игри, без обзира на то, а тачније рачунајући на то да слична политика прети даљом дестабилизацијом ситуације у сувереној држави.

Петар Искендеров,

 



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...


Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА