Регистрација предузећа на једном шалтеру од пролећа наредне године
Од пролећа следеће године регистрација предузећа моћи ће да се обави на једном шалтеру - у Агенцији за привредне регистре, попуњавањем само једног формулара и плаћањем само једне таксе - објашњава за „Новац“ Андреа Марушић, секретар Савета за регулаторну реформу у Министарству економије.
Иако је јединствени шалтер за привредне субјекте годинама најављиван, Влада Србије је тек пре десетак дана усвојила закључак о потреби формирања једног шалтера за привредне субјекте и одредила рокове у којима се то мора извести. Министарство финансија добило је рок од 60 дана да направи измене Закона о пореском поступку и администрацији, којима би се ово питање уредило, а након проласка скупштинске процедуре, очекује се да би нова правила игре за привреднике важила већ од пролећа 2009. године.
- Сада је за регистрацију фирме потребно обићи барем три шалтера - Агенције за привредне регистре, Пореске управе и Фонда ПИО или самосталних делатности. У свакој од ових државних институција попуњава се посебан формулар, плаћа посебна такса и, наравно, чека се. Највеће застој је у Пореској управи, у којој је просек чекања 14 дана. Укупна процедура за регистрацију фирме сада у просеку траје 23 дана, што је један од главних разлога за лош рејтинг Србије како на листи Светске банке, тако и по рангирању Светског економског форума - каже Марушићева.
Према њеним речима, идеја је да се рок за регистрацију предузећа скрати на пет дана, и то тако што ће све процедуре бити обједињене у оквиру Агенције за привредне регистре. Ова агенција убудуће ће издавати не само матични број предузећа, као до сада, већ и ПИБ (порески идентификациони број за предузећа), као и бројеве пензионих фондова.
Плаћала би се само једна такса - Агенцији за привредне регистре, и она би као и до сада износила 40-50 евра - каже она.
Ово би био само први корак у поједностављењу процедуре, јер је дугорочни план да се уместо три идентификациона броја за свако предузеће, уведе само један. То би и администрацији олакшало праћење рада сваког привредног субјекта, који би свуда био заведен под истим бројем.
У плану је и електронска регистрација, што ће поједноставити комуникацију и размену података између државних институција. Сада, на пример, свако предузеће предаје три примерка годишњег финансијског извештаја (НБС, Пореској управи и Агенцији за привредне регистре), а убудуће ће се подносити само један извештај, и то Агенцији, која ће електронским путем моћи да размењује податке са осталим институцијама - објашњава Марушићева, напомињући да би ови дугорочни планови могли да се реализују најраније за годину дана.
Идеја извршне власти је такође да сви регистри буду обједињени у Агенцији за привредне регистре, па ће се у оквиру овог тела наћи и регистри туризма, трговинских судова, невладиних организација (њихов регистар сада се води у Министарству за државну управу и локалну самоуправу), као и сви будући регистри.
- Извор
- Блиц
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »