BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Савет безбедности о Косову

25.11.2008. год.
Савет безбедности Уједињених нација расправљаће о Бан Ки Муновом извештају о Косову. Припремљен нацрт председничког саопштења. Дипломате "пеглају" последње детаље. РТС Онлајн објављује делове 22 стране дугог извештаја генералног секретара УН.

Савет безбедности расправљаће о извештају генералног секретара УН Бан Ки Муна, који садржи план реконфигурације УНМИК-а и посебне аранжмане за косовске Србе.

"Седница Савета безбедности УН заказана је за среду после подне", рекао је за РТС Онлајн министар саветник у мисији Костарике при УН Маурицио Арињано. Костарика у новембру председава Савету безбедности.

Дипломати петнаесточланог тела дефинишу појединости председничког саопштења које ће, уколико буде усвојено, представљати знак за почетак распоређивања Еулекса.

Како су за РТС Онлајн потврдиле западне дипломате у Њујорку, током дана биће одржана серија састанака на којима ће, осим термина одржавања седнице, бити усаглашен и текст председничког саопштења, којим ће најмоћније тело светске организације "поздравити" нови извештај Бан Ки Муна, његове смернице о реконфигурацији из јуна, поздравити сарадњу УН, ЕУ и регионалних фактора.

Став Србије, укључујући и захтев да Савет безбедности подржи Банов извештај, представиће шеф српске дипломатије Вук Јеремић.

У Њујорк је већ отпутовао косовски министар спољних послова Скендер Хисени који ће, у име приштинских институција, одбацити план генералног секретара УН у шест тачака.


Извештај Бан Ки Муна - шест тачака

Следећи моје инструкције, мој специјални представник укључен је у припреме ЕУ за преузимање веће улоге на Косову у области владавине права. Еулекс ће у потпуности поштовати резолуцију 1244 и деловаће под ауторитетом и у статусно неутралном оквиру УН. Распоређивање Еулекса широм Косова ће бити спроведено уз блиску сарадњу са свим релевантним заинтересованим странама, узимајући у обзир специфичне околности и интересе свих заједница и уз координацију са УНМИК-ом", наводи се у извештају генералног секретара УН.


Полиција

У српским срединама, у почетку ће бити отворене полицијске станице и подстанице, под постојећим системом командовања и под надзором међународне полиције, наводи се у извештају Бан Ки Муна, који се односи на шест тачака споразума са Београдом.

Бан је, такође, навео да ће најважнији званичници полиције из редова косовских Срба бити именовани у сагласности са специјалним представницком генералног секретара УН. Тако изабрани званичници, од којих се очекује да имају одговарајуће искуство, ће извештаје подносити међународној полицији, преко већ постојећег ланца командовања.

Истовремено, комплетан рад полицијских служби на Косову ће бити под "садашњим и будућим аранжманима", односно надзором међународних званичника који ће бити распоређени у свим полицијским станицама, подстаницама и одељењима и који ће бити део командне структуре на чијем се челу тренутно налази специјални представник генералног секретара.

Царина

Косово ће наставити да функционише као јединствена царинска целина, али ће међународни цариници, у складу са резолуцијом 1244, бити распоређени на Улазима 1 и 31 (на административној граници са Србијом).

Ти цариници ће радити у складу са процедурама које су у сагласности за Резолуцијом 1244, укључујући и Протокол између царинских служби Републике Србије и УНМИК-ове царинске службе, који се односи на сарадњу и обострану помоћ око пореза на додату вредност и акциза у вези са транспортом добара преко административне линије.

"Даља дискусија ће бити неопходна између релевантних страна како би договорили оперативне модалитете, усмерене ка поновном отварању горепоменутих царинских пунктова. Тај дијалог ће се, такође, односити на расподелу прихода од царина на Улазима 1 и 31, који треба да иду у корист локалних заједница", навео је шеф УН.

Владавина права

Генерални секретар УН је рекао да је у разговорима који су претходили подношењу извештаја постигнута сагласност да владавина права буде спроведена на читавој територији Косова, као и да приступ правди буде једнак за све, невезано за националну припадност.

"Такви принципи иду у прилог кохерентном праводусном систему...У фазама, локалне судије и тужиоци ће бити именовани у складу са резолуцијом 1244", наводи се у Бановом извештају, уз констатацију да ће именовање тужилаца и судија "осликавати" локалне заједнице.


Транспорт и инфраструктура

"Дискусијом се дошло до закључка да је потребна блиска сарадња око најважнијих инфраструктурних питања, укључујући железницу, путеве, водоснабдевање и снабдевање електричном енергијом. Многа од ових питања од виталног су значаја за припаднике свих заједница и изостанак практичних договора о сарадњи ствара енормне проблеме", наводи се у Бановом извештају.

Шеф УН је, стога, још раније наложио специјалном представнику да формира комитет за техничку координацију, што је и учињено, али комитет није забележио никакве практичне резултате.

"Ипак, влада Србије је током недавних дискусија, понављајући своју позицију у погледу будућег статуса Косова, наговестила да ће учинити напоре како би би ова питања била решавана на конкретнији начин", наводи се у Бановом извештају.


Административне линије

"Као што сам раније известио, у складу са резолуцијом 1244, Кфор ће наставити да испуњава свој мандат широм Косова, укључујући поштовање граничних линија и уз сарадњу са другим међународним организацијама", навео је Бан Ки-мун.

Већина осталих питања важних за административне границе, како је навео генерални секретар УН, ће бити решавана у оквиру техничког комитета за транспорт и инфраструктуру.


Српско наслеђе

Међународна заштита Српске православне цркве мора се наставити, навео је Бан Ки-мун, наглашавајући да је дијалог показао јединствену подршку принципима заштите културног наслеђа СПЦ.

"У садашњим околностима и узимајући у обзир статусно неутралну улогу УН на Косову, сматрам да је неопходан наставак дијалога између Београда и Приштине, у који би били укључени и представници СПЦ, релевантни међународни чиниоци и остале заинтересоване стране", наводи се у Бановом извештају.

Такав процес, према плану генералног секретара УН, требао би резултирати успостављању заштитних аранжмана за најзначајније објекте Српске православне цркве, обезбеђење сигурности свештеника, укључујући и изузимање СПЦ из система наплате пореза на додату вредност. акциза, царина, те дефинисање модалитета за реконструкцију објеката и враћање предмета од историјског значаја.
 

Четири тачке Хашима Тачија

Приштинске четири тачке, којима се одбацује споразум измежу Србије УН, у извештају генералног секретара УН наведене су у анексу, без посебног коментара. 

 "Ми, Влада Републике Косово, подржавамо брзо распоређивање Еулекса у складу са мандатом који проистиче из Декларације о независности, Ахтисаријевим планом, Уставом Косова, Акционим планом те позивом косовских институција да се Еулекс распореди на Косову", наводи се у документу који су Фриду предали косовски званичници.

"Косовске институције у целини одбацују план у шест тачака", наводи се у другој тачци документа.

"Институције Републике Косово ће блиско сарађивати са Еулексом на целој територији Косова у складу са горе наведеним документима, поштујући суверенитет и територијални интергитет Косова", наводи се у том документу.

На концу, наводи се и да ће "косовске институције, као и увек, сарађивати са САД, ЕУ и НАТО".

 



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...

Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА